Co se vám vybaví, když se řekne trojúhelník? S největší pravděpodobností geometrie ve škole či pravítko, možná též některé dopravní značky či mazací sýry. Ale patrně ne váš obličej, že? Přesto se na něm nachází trojúhelník, o kterém bychom měli vědět.
Obličejový trojúhelník
O jaké oblasti našeho obličeje mluvíme? O části od kořene nosu po koutky úst. Tato oblast se totiž někdy označuje jako „nebezpečný trojúhelník“, nebo dokonce „trojúhelník smrti“. Obecně se tvrdí, že v případě, že vás v této oblasti trápí silné akné či pupínky, měli byste co nejvíce odolat nutkání po tom se jich zbavit vymáčknutím. Kromě potenciálního rizika vzniku jizvy či hyperpigmentace totiž existuje ještě jedno mnohem závažnější nebezpečí.
Co je na tomto trojúhelníku tak nebezpečné?
Představte si tento malý úsek obličeje jako přímou linku do mozku. Tato oblast je totiž cévami spojena s oblastmi lebky. Infekce v nebezpečném trojúhelníku, například ze zaníceného pupínku nebo též z nepovedeného piercingu v nose, má díky tomu malou, ale nikoli nemožnou šanci, že se dostane z obličeje až do mozku. Zde se následně může infekce velmi rychle šířit a stát se závažnější.
Pokud je kůže v oblasti trojúhelníku porušena, například po říznutí nebo vymáčknutí pupínku, mohou se rankou do těla dostat nejrůznější nebezpečné bakterie. Jednou z nejčastějších bakterií, která následně způsobuje problémy, je stafylokok.
Může nás to opravdu zabít?
Není ale nutné propadat panice. Rozškrábání pupínku na nose vás s největší pravděpodobností nezabije, i když technicky vzato je to možné. Kdykoli v této oblasti dojde k porušení kůže a interakci s bakteriemi, vždy existuje možnost nemalých potenciálních problémů. Zjednodušeně řečeno, bakterie v této oblasti urazí menší vzdálenost, aby způsobily větší škody v těle, než při poranění na noze – mají přístup do našeho „řídicího centra“.
Přímo pod nosem a ústy se nacházejí čtyři hlavní lebeční nervy, které řídí funkce v obličeji a jeho okolí. V závislosti na tom, který z těchto nervů je infikován, může dojít k ochrnutí několika částí obličeje, včetně očních víček a úst, a mohou být narušeny i motorické funkce. Může také dojít ke ztrátě zraku. V důsledku infekce může v dutině nosní vzniknout tak zvaná trombóza kavernózních dutin. Tento stav může vést ke vzniku krevních sraženin, které zvyšují pravděpodobnost mrtvice.
Prevence
Nikdo netouží po tom mít na obličeji nevzhledné pupínky a cysty. I když zcela předcházet se jim bohužel nedá, do určité míry můžeme jejich výskyt omezit dodržováním hygienických návyků. Kromě vymačkávání pupínků se vyvarujte též dloubání v nose, vytrhávání chloupků z nosu, pravidelně čistěte štětce na líčení a snažte se vyhnout přílišnému dotýkání se obličeje rukama. Případnou ranku či nešťastnou náhodou rozškrábnutý pupínek ihned vydezinfikujte, například peroxidem vodíku.
Jak odstranit nevzhledné kožní cysty?
Zdroj: health.com, shape.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov