Aromalampy: Kromě pozitiv často přinášejí i řadu rizik. Na co si dát pozor?

Také patříte mezi ty, kteří si dlouhé zimní večery zpříjemňují nejen světlem svíček, ale také vůněmi esenciálních olejů za použití aromalamp? Rozmanité vůně nejen provoní náš domov, ale některé esenciální oleje mohou také pomoci našemu organismu zbavit se stresu a napětí. Je ale pravidelné a dlouhodobé používání aromalampy pro naše zdraví bezpečné?

Účinky aromalampy na organismus

Vdechování éterických olejů zdaleka nepůsobí jen na čichový systém. Molekuly, které se dostanou do nosu nebo úst, následně přecházejí do plic a odtud do dalších částí těla. Jakmile se molekuly dostanou do mozku, ovlivňují limbický systém, který je spojen s emocemi, srdečním tepem, krevním tlakem, dýcháním, pamětí, stresem a hormonální rovnováhou. Tímto způsobem mohou esenciální oleje působit na náš organismus sice velmi jemně, ale též velmi komplexně.

Nejčastější chyby při používání aromalampy

I když je používání aromalamp velmi oblíbené, ne všichni je bohužel používáme správným způsobem. Jedním ze základních pravidel je například nepoužívat je déle než 30 až 60 minut. Poté bychom měli používání přerušit, opět alespoň na 30 až 60 minut. U éterických olejů totiž obecně platí, že méně je často více. Překročení ideálních časů nezvýší pozitivní účinky, spíše naopak, může to být pro náš organismus dokonce stresující.

Dalším problémem je, že mnoho lidí aromalampu používá v uzavřených místnostech bez větrání. Příliš intenzivní koncentrace vůně ale může způsobit podráždění dýchacího systému. Dostatečné větrání je obzvláště důležité, pokud se v místnosti nacházejí děti, těhotné ženy či domácí mazlíčci. Pozor si dávejte též na správné ředění, nikdy nepoužívejte větší množství oleje, než je doporučeno.

Kterou vůni zvolit

Na trhu jsou doslova tisíce esenciálních vonných olejů. V první řadě je vhodné se vždy přesvědčit, že skutečně pocházejí z bylin a neobsahují syntetické sloučeniny. Pokud máte v domácnosti děti či domácí zvířata, vyplatí se při aromaterapii používat oleje, jejichž difuze není podle odborníků spojována s riziky. Mezi tyto oleje patří například cedrové dřevo, levandule, jedle a citrusové vůně jako grapefruit, citron či mandarinka. Naopak esenciální oleje, jako je skořice, hřebíček, citronová tráva, máta či tymián, je vhodné používat s opatrností, neboť mohou dráždit sliznice.

Esenciální oleje, které se používají do aromalampy.
zdroj: pixabay.com

Některá možná rizika

I když při krátkodobém používání má expozice éterickým olejům na náš organismus pozitivní účinky, při příliš časté či dlouhodobé expozici to tak být nemusí. Například studie zkoumající účinky výparů bergamotového oleje zjistila, že navzdory tomu, že je tento olej doporučován pro zmírnění úzkosti, stresu a deprese i pro boj s infekcemi, pokud jsme jeho působení vystaveni déle než hodinu, dochází v našem těle k poměrně výraznému zvýšení krevního tlaku a srdeční frekvence.

Jak aromalampu správně používat

Aromalampy se vyrábějí v mnoha velikostech a tvarech, ale všechny slouží stejnému účelu – jemně rozptylovat vůni esenciálního oleje, aniž by došlo k jeho spálení. K tomu jim většinou pomáhá svíčka, ale existují i elektrické aromalampy. Ačkoli jsou aroma lampy jednoduchá zařízení, je třeba nezapomenout na několik zásad pro jejich správné používání. Ty zabrání nejen případné nehodě, ale i negativním účinkům na zdraví. Vždy dbejte například na to, aby byl v nádobě dostatek vody, a pokud se lampa nereguluje automaticky, pravidelně ji kontrolujte, aby se esenciální olej nespálil.

Jaké esenciální oleje vykouzlí pravou vánoční atmosféru a jaké benefity přinášejí pro naše zdraví?

Zdroj: healthline.com, sciencedirect.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, tisserandinstitute.org, naha.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X