Zatímco někomu se při představě podzimu vybaví barevné listí, pouštění draka či horký jablečný mošt, pro jiné může podzim znamenat nachlazení či chřipku. Ukazuje se, že výkyvy teplot či prudké změny atmosferického tlaku, které podzimní počasí charakterizují, skutečně ovlivňují naše zdraví. Jakým způsobem? Bohužel často spíše k horšímu.
Migrény
S podzimním počasím souvisejí časté změny barometrického tlaku. Když dojde k jeho poklesu, trpí negativními následky zejména ti, kteří mají sklony k migrénám.
Bolesti kloubů
Barometrický tlak neovlivňuje pouze naši hlavu, ale také klouby, například kolena. Pokles barometrického tlaku způsobuje roztažení šlach, svalů a okolních tkání, to následně může způsobovat větší bolest kloubů, především těch postižených artritidou.
Zvýšený krevní tlak i riziko infarktu
Poklesy teploty působí též na naše cévy. Ty se chladem stáhnou, což způsobí mírné zvýšení krevního tlaku. Pro zdravé jedince není toto mírné zvýšení tlaku problémem, často ho ani nepocítí. Ti, kteří ale trpí hypertenzí, ho mohou pocítit negativně. Srdce též není příznivcem chladného vzduchu. V chladnějším počasí dochází dokonce k nárůstu počtu srdečních infarktů. Důvody jsou různé, včetně zvýšeného krevního tlaku a zvýšeného rizika vzniku krevních sraženin.
Pálení a suchost očí
Studený a suchý podzimní vzduch má též tendenci vysušovat oči, což se projevuje nepříjemným pálením. Vítr či suchý vzduch v místnostech způsobují, že oči produkují menší množství slz. Pocit úlevy mohou přinést umělé slzy.
Suchá a popraskaná kůže a rty
Podzimní počasí nepřináší jen suchost očí. Vysušuje také naši pokožku, prevencí je pravidelné používání hydratačních pleťových krémů a balzámů na rty.
Problémy s dýcháním
Jakmile se vzduch ochladí, může se vám hůře dýchat. Více dráždí studený a suchý vzduch dýchací cesty těch, kteří již mají problémy s dýcháním v důsledku astmatu nebo chronické obstrukční plicní nemoci.
Náchylnost k dehydrataci
Možná jste si všimli, že když se ochladí, jste trochu „vyprahlí“. Může se to zdát trochu obrácené, ale tělo je v chladnějších měsících skutečně náchylné k dehydrataci, protože obecně pijeme více teplých nápojů obsahujících kofein, jako je čaj či káva.
Cítíme se v depresi a bez energie
V neposlední řadě má podzimní počasí, především to sychravé, deštivé a šedé, nezanedbatelný vliv také na naši psychiku. Existuje dokonce odborný termín sezónní afektivní porucha, která se projevuje zvýšenou únavou, spavostí a depresemi. Obecně se dává do souvislosti s menším vystavením slunečnímu světlu.
Vaši potomci si chtějí hrát a bavit se bez ohledu na počasí?
Jaké dětské hry ocení právě na podzim?
Zdroj: bestlifeonline.com