Sacharidy neodmyslitelně patří ke zdravé stravě. Hlavním zdrojem sacharidů jsou potraviny s obsahem škrobu, jimiž jsou veškeré obilniny. Potraviny s obsahem škrobu (např.: brambory, rýže, chléb, těstoviny,…) by měly tvořit až třetinu jídla, která konzumujete. Měli bychom je jíst denně a měly by být součástí zdravé a vyvážené stravy. Ukazuje to statistika průvodce Eatwell.
Vybírejte si jídla, která jsou celozrnných odrůd. Jezte brambory se slupkou. Slupka obsahuje vlákninu, která je pro tělo prospěšná.
Proč potřebujeme potraviny s obsahem škrobu (sacharidy)
Potraviny s obsahem škrobu jsou výborným zdrojem energie a hlavním zdrojem živin v naší stravě. Stejně jako škrob obsahují vlákninu, vápník, železo a vitamíny B. Potraviny s obsahem škrobu obsahují méně než polovinu tuku.
Jak nám pomáhá vláknina a potraviny s obsahem škrobu
Vláknina je název pro řadu látek nacházejících se v buněčných stěnách zeleniny, ovoce, luštěnin a obilných zrn.
Vláknina nám může pomoci udržovat vaše střeva v dobré kondici a může vám pomoci ke pocitu plnosti. Z tohoto důvodu jsou odborníky při hubnutí doporučováno jíst potraviny s obsahem škrobu a brambory se slupkou.
Některé druhy vlákniny, které se nacházejí v ovoci a zelenině (jablka, mrkev, brambory, luštěniny), mohou být stráveny jen částečně a pomáhají snížit cholesterol v krvi.
Potravin s obsahem škrobu
Brambory
Jsou výborným zdrojem energie, vápníku, vitamínů B a draslíku. Obsahují také vitamín C . Brambory mají ve vašem jídelníčku důležitou roli. Jsou zdravou volbou, i když jsou vařené, pečené, drcené nebo pečené. Brambory smažené na oleji (např.: hranolky) nejsou tou správnou volbou pro zdravou stravu.
Skladování brambor na chladném, tmavém a suchém místě může zastavit jejich klíčení. Nejezte žádné zelené, poškozené nebo klíčící kousky brambor, protože obsahují toxiny, které můžou být škodlivé.
Chléb
Celozrnné a hnědé chleby nám dodávají energii a obsahují vitamíny B, vitamín E, vlákninu a širokou škálu minerálů. Narozdíl od hnědého chlebu má bílý chléb méně vlákniny, proto není doporučováno ho konzumovat.
Výrobky z obilovin a rýže
Výrobky z obilovin se vyrábějí ze zrn. Celozrnné obiloviny mohou přispívat k našemu každodennímu příjmu železa, vlákniny, vitamínů B a bílkovin.
Ječmen, kuskus, kukuřice a tapioka se také považují za zdravé obilné výrobky.
Když nakupujete cereálie, zkontrolujte štítky na potravinách a porovnávejte produkty.
Rýže a obiloviny jsou vynikající volbou. Dávají nám energii, mají nízký obsah tuku a jsou levné. Pokud vařenou rýži nebo zrna necháte stát při pokojové teplotě, bakterie se množí a produkují toxiny, které můžou způsobit zvracení a průjem. Ohřátím jídla se těchto toxinů nezbavíte. Proto je nejlepší podávat rýži a obiloviny, hned jakmile jsou uvařeny.
Celozrnné těstoviny jsou další zdravou volbou ve vašem jídelníčku. Skládají se z těsta vyrobeného z tvrdé pšenice a vody a obsahují železo a vitamíny B. Těstoviny vám navíc pomohou k pocitu plnosti.
Akrylamid v potravinách s obsahem škrobu
Akrylamid je chemická látka, která vzniká tehdy, když se mnoho potravin, zejména škrobnatých ( brambory a chléb), vaří dlouhou dobu při vysokých teplotách (například při pečení, smažení, grilování, opékání a pečení).
Existují studie o tom, že akrylamid může způsobovat rakovinu.
Jak omezit vznik akrylamidu doma
- Při vaření potravin s obsahem škrobu se zaměřte na zlatou až žlutou barvu (může být i světlejší).
- Zkontrolujte balení – dodržujte pokyny při vaření.
- Jezte pestrou a zdravou stravu!
- Vyvarujte se smažení.
- Syrové brambory neuchovávejte v lednici.
Zdroj: nhs.uk