Jsou ruce vaší vizitkou? Pečujete o své nehty? Chcete mít krásně upravené nehty jako ze salonu, ale za zlomek ceny a zdravěji? Naučte se, jak správně pečovat o své ruce, jaké potraviny prospívají zdravým nehtům a jak je to s účinky lakování na zdraví. Vše o péči o nehty naleznete v následujícím článku.
Jak mít krásné nehty
Co pro vás znamenají krásné nehty? Pro někoho je to perfektní lak, pro jiného lesklý přirozený povrch nebo dokonalá francouzská manikúra. Pokud se nemůžete rozhodnout, mějte na paměti že jediný styl, který odolá každé módě, je přirozenost. A přirozenost rozhodně nemusí znamenat nudu!
Základem krásných nehtů je především zdraví. Pokud chcete mít krásné, pevné a lesklé nehty na rukou i nohou, musíte mít zdravý celý organismus. Řada vnitřních nemocí, stres a špatná výživa se projevují právě na nehtech. Pokud máte velmi suché ruce, často se vám dělají záděry, vaše nehty jsou tenké a lámavé nebo se na koncích vrství, je na čase zaměřit se na celkové zdraví a především to, co jíte.
Vyzkoušejte i další tipy na péči o suché a popraskané ruce.
Potraviny pro zdravé nehty
Pokud dodržujete vyvážený jídelníček, stav vašich nehtů by měl být v pořádku. Zdravá strava dodává nehtům i jejich okolí všechny potřebné živiny.
Mezi potraviny, které pomáhají udržet vaše nehty, ale i vlasy zdravé, patří:
- vajíčka
- bobulovité ovoce (borůvky, maliny, rybíz, brusinky, ostružiny)
- avokádo
- oříšky a semínka
- batáty
- tučné ryby
Můžete také vyzkoušet potravinové doplňky, které obsahují přímo vitamíny a minerály na posílení kvality nehtů. Patří sem zejména vitaminy skupiny B, biotin, hořčík, železo nebo omega 3 mastné kyseliny.
Je lakování nehtů zdravé?
Běžně prodávané laky na nehty obsahují řadu chemických látek, ale jejich vliv na zdraví je podle studií zanedbatelný, pokud je používáte pouze občas a ke slavnostním příležitostem. Vrstva laku naopak může chránit nehet před mechanickým poškozením. Pokud si však lakujete nehty prakticky pořád, je vhodné poohlédnout se po laku s přírodním složením. Lak na nehty bez chemického koktejlu také volte během těhotenství či kojení nebo pokud máte poškozenou či popraskanou kůži v okolí nehtů.
Pozornost byste měli rozhodně věnovat výběru odlakovače a vždy volit ten bez acetonu. K odlakování používejte pouze vatový tampon namočený v odlakovači, nikdy lak neodstraňujte mechanicky, mohlo by dojít k poškození nehtu nebo poranění. Po dokončení odlakování si důkladně omyjte ruce a promažte krémem.
Pokud si lakujete nehty pravidelně, dopřejte jim jednou za čas pauzu na regeneraci a obnovení přirozeného lesku. Během této pauzy je vhodné dodat nehtům a nehtovým lůžkům výživu– můžete si ruce potřít olivovým nebo měsíčkovým olejem nebo aplikovat speciální olejíčky a séra na regeneraci nehtů.
Zánět nehtu a jeho léčba
Péče o nehty neznamená jen výběr barevného laku, ale především správnou hygienu rukou. Přestože špína nemusí být pod vrstvou laku na první pohled vidět, nezapomeňte nehty pravidelně čistit, ideálně jemným přírodním kartáčkem.
Pravidelné zastřihávání pomáhá nejen udržet nehty čisté a upravené, ale předchází nechtěnému lámání či třepení.
I přes veškerou péči se může objevit zánět nehtu neho nehtového lůžka. Pokud pozorujete prvotní příznaky zánětu jako zčervenání, pálení či svědění, snažte se zvýšit hygienu. Nehet pečlivě odlakujte, omyjte, osušte a natřete krémem nebo olejíčkem. Udržujte prst v suchu a čistotě, při umývání nádobí, úklidu nebo práci na zahradě použijte ochranné rukavice a zvyšte příjem vitaminu B (B komplex). Pokud příznaky neustanou, navštivte praktického nebo kožního lékaře.
Zdroj: everydayhealth.com