Až 54 % světové populace žije ve městech, kde se denně potká s dalšími desítkami lidí, se kterými se může “pustit” do řeči. Tento počet bude nadále stoupat a je pravděpodobné, že komunikace s cizími lidmi bude častější, než je dnes.
Všude dnes najdete cizince, žijí ve stejném městě, jezdí stejným autobusem. Většina z nás si od cizích lidí nechává odstup, ale i tito cizí lidé mohou být klíčem k tomu, abyste se otevřeli, měli lepší náladu nebo vás to dovedlo k příjemnějším zážitkům. Alespoň to tvrdí vědci ve svých výzkumech.
Komunikací s cizími lidmi získáte duševní i sociální zdraví
Může se stát, že nemáte náladu povídat s lidmi, které vůbec neznáte. Váhání zapříst rozhovor s cizími člověkem může být způsobeno tím, že daná osoba netuší, jestli s ní vůbec onen cizí člověk chce také mluvit. Právě proto se hodně lidí zdržuje komunikaci začít.
Nemusíte být extrovert. Vědci zjistili, že pozitivní emoce nemusí mít jen ten, kdo rozhovor začal, ale také příjemce. Kromě toho, že poznáte nového člověka, má tato komunikace další výhody, jako jsou sociální a duševní rozvoj. Ukázalo se, že komunikativní jedinci mají menší pravděpodobnost, že dostanou srdeční infarkt.
Zajímavou zkušeností může být jízda taxíkem. Kolik z vás s řidičem za jízdy mluví a kdo sedí v tichu? Účastníci výše zmíněné studie, kteří komunikovali, měli z jízdy větší zážitek. Měli pocit, že čas plyne rychleji a jízda pro ně byla radostnější. Ti, kteří věděli, že taxíkem pojedou a popovídají si, dopředu věděli, že jízda bude zábava.
Do hovoru se můžete pustit i při nakupování nebo na sociálních médiích
Většina lidí, kteří chodí nakupovat a mají rádi komunikaci s lidmi, neváhají zapříst rozhovor také se zaměstnanci obchodu nebo s někým, s kým se potkají u stejného stojanu s oblečením. Rozhovorem se zaměstnancem si můžete navodit lepší náladu a nákupy pro vás budou příjemnějším.
Na sociálních médiích nebo diskuzních fórech narazíte na spoustu cizinců. Tady je potřeba dbát na svoje bezpečí a nikomu cizímu nesdělovat své osobní údaje. To ale nebrání tomu si příjemně popovídat s někým, koho vlastně vůbec neznáte. Zmírníte sociální úzkost a vylepšíte si jazykové i komunikační dovednosti.
Když komunikujete s cizím člověkem, automaticky jste na něj milí a zdvořilí. Stejně se bude chovat i druhá osoba. Obě strany tak prožívají rozhovor jako pozitivní událost a rozcházejí se s pocitem dobré nálady. Je příjemné vyměnit si s někým kompliment nebo sdílet stejný názor, i když se jedná o cizí osobu.
Pokud je vám hovor nepříjemný, ukončete ho
Mluvit s cizími lidmi znamená, že potkáte někoho, kdo bude mít stejné názory jako vy. Můžete poznat další perspektivy a různé zkušenosti i nápady. Komunikací s cizími osobami se stáváme citlivějšími, empatičtějšími a také si lépe uvědomujeme škálu zkušeností ve světě.
Pokud vám ale cizí člověk pokládá otázky, které vám nejsou příjemné, zastavte rozhovor hned na začátku. Není nutností každému odpovídat. Důležité je jednat zdvořile, protože cílem je vést konverzaci, která bude příjemná pro obě strany.
Nezapomínejte ale na své přátele a příbuzné – komunikací s nimi si budujete vzájemnou důvěru, sebevědomí a udržujete se v dobré náladě.
Zdroj: brainfodder.org