Některé životní milníky přispívají k nárůstu tělesné hmotnosti. Vyplývá to z výsledků souhrnné studie, která zkoumala vliv prvního mateřství a ukončení školy na tloustnutí. Kolik můžete přibrat během těchto mezníků a co je příčinou?
Vstup do nové životní etapy znamená výkyvy na váze
Vědecký tým z Univerzity v Cambridge se ve své studii zabýval otázkou vlivu zlomových období v životě člověka na nárůst tělesné hmotnosti. Jako dva nejdůležitější momenty si experti zvolili dvě události: ukončení studií a narození prvního dítěte. Ukázalo se, že oba milníky způsobují vyšší míru tloustnutí.
Studie porovnávala několik předchozích výzkumů na dané téma a doplnila výsledky o vlastní souhrnné hodnocení. Byla srovnávána nejen čísla, ale také doprovodné jevy, jako úbytek fyzické aktivity, změny ve stravování nebo další faktory, které mají vliv na kolísání váhy.
Ženy po prvním dítěti přibírají více
Výsledky průzkumu ukázaly, že ženy bez dětí přibírají na váze nižší průměrnou rychlostí než ženy, které se staly poprvé matkami. Jinými slovy, BMI bezdětných žen roste v průměru o 2,8 za 5 let, zatímco BMI prvorodiček se po narození prvního potomka zrychlí o dalších 0,47 jednotek.
Vědci se snažili zjistit závislost tloustnutí na mateřství také u mužů, v tomto případě se však vztah nepodařilo potvrdit. Pověstné přibírání kil budoucích tatínků během těhotenství partnerky je tak pravděpodobně dáno pouze změnou životního stylu a pohodlností.
Je zajímavé, že ve všech 11 zkoumaných studiích bylo uvedeno, že míra tělesné aktivity se před dětmi a po nich výrazně nezměnila. Nelze však předpokládat, že by novopečené maminky sportovaly tak pravidelně, jako před otěhotněním. Nabízí se dvě možná vysvětlení: buď ženy v tomto věku celkově málo sportují, nebo ženy po narození dítěte započítávaly do celkové fyzické aktivity i každodenní (a noční) běhání kolem miminka.
Start dospělého života přivolává nadváhu
Ukončení studií a zahájení pracovního života bylo zkoumáno jakožto druhý stresor a spouštěč přibírání na váze. Jedinci, kteří ukončili střední školu a nastoupili na vysokoškolská studia, nebo vstoupili na pracovní trh, měli zejména sníženou tělesnou aktivitu.
Celkem 7 studií zjistilo, že absolventi tráví v průměru o 7 minut denně méně času cvičením a 3 studie odhalily nárůst hmotnosti u respondentů po opuštění střední školy.
Nižší míra fyzické aktivity je přitom částečně dána ukončením středoškolského vzdělání, jehož součástí je povinná tělesná výchova. Zároveň lze předpokládat, že studenti na vysoké škole i mladí pracující mají celkově méně volného času, který by mohli pravidelnému cvičení věnovat.