Během koronavirové krize roste konzumace alkoholu. Jenže právě pití alkoholu rizikový faktor

Alkohol nelze obecně považovat za zdraví prospěšný. Řada studií prokazuje pozitivní vliv pití červeného vína na kardiovaskulární systém, drtivá většina výzkumů však jednohlasně alkohol odsuzuje.

Studie, kterou vám v dnešním článku představíme, se zajímá o alkohol ve smyslu snížení schopnosti odolat virovým onemocněním, což je vzhledem ke koronavirové pandemii aktuální téma.

Proč si alkohol nedopřát?

Světová zdravotnická organizace upozornila na zvýšenou konzumaci alkoholu v době koronaviru. Z nudy a izolace se prodeje alkoholu na mnoha místech zvýšily až o 55 %. 

“Konzumace alkoholu je spojena s širokým spektrem nakažlivých i nepřenosných onemocnění a psychickými poruchami, které mohou člověka učinit více zranitelnými vůči COVID-19. Alkohol zejména ohrožuje imunitní systém a zvyšuje riziko nepříznivých zdravotních následků.” uvedla Světová zdravotnická organizace. 

Imunitní systém a alkohol

Když je jedinec vystaven viru, tělo obdrží imunitní odpověď k útoku na cizí patogeny. Obecně to funguje tak, že čím je člověk zdravější, tím rychleji nastane imunitní odpověď a tělo se s virem vypořádá. 

“Alkohol má různé nepříznivé účinky na tělo včetně buněk imunitního systému, což vede ke zvýšenému riziku závažných infekcí.” sdělila Jennifer Edelmanová, profesorka medicíny na Univerzitě Yale.

Například v plicích alkohol ničí imunitní buňky, ale i řasinky, které mají právě za úkol vychytávat patogeny a chránit tak před jejich vstupem do plic. 

Alex Mroszczyk-McDonald, praktický lékař z Jižní Kalifornie, říká, že pokud jsou buňky tvořící výstelku dýchacích cest zničeny, pak virové částice snáze proniknou a imunitní buňky tak nedokáží infekci čelit správně. Což vede k mnohem většímu riziku závažných onemocnění i komplikacím.

Zároveň má alkohol neblahý vliv na střevní mikroflóru, která je pro imunitní systém velice důležitá. Ten totiž přirozené mikroorganismy ničí, jak říkáme, desinfikuje.

Oslabená imunita se s infekcí hůře vyrovnává

Když je tělo neschopné proti patogenům bojovat, i taková obyčejná chřipka se může pěkně zkomplikovat. Aktuálně se hodně upozorňuje na větší náklonnost k nákaze COVID-19. Dokonce je alkohol rizikovým faktorem, neboť mimo jiné narušuje spánek. Výsledkem je únava, které se přičítá také riziko nejen nákazou koronavirem, ale i náchylnost vůči jiným infekcím. Vyšší riziko infekce vzniká u spánku kratšího než 7 hodin denně.

Výzkum z provedený Národním institutem závislosti na alkoholu ukazuje, že zvýšená konzumace alkoholu vede k závažným respiračním onemocněním, kupříkladu k zápalům plic, tuberkulóze, ale i syndromu akutní dechové tísně  (ARDS). Právě ARDS je nejčastější příčinou úmrtí na koronavirus.

Alkohol dokáže tělo pěkně zaneprázdnit

Jakmile si jen cucneme alkoholického nápoje, naše tělo musí podstoupit mnoho procesů. Tímto “pochodem” se zabýval gastroenterolog K. V. Narayanan Menon. Jako první se začne veškerá energie koncentrovat jeho rozštěpení. Jelikož to není tak jednoduché jako pozřít tuky nebo cukry, játra začnou svůj účinný detox. 

Ale kolik si vlastně tohoto nápoje dopřát, aby to bylo bezpečné? Doktor Mroszczyk-McDonald říká, že to nelze přesně určit, ale obecně by nedoporučoval pít více než párkrát do týdne o četnosti 2-3 alkoholických nápojů denně (2-3 piva, 2-3 sklenice vína).

Tohle však platí u naprosto zdravých jedinců. Pokud trpíte cukrovkou nebo jiným závažným onemocněním, je samozřejmě namístě četnost ještě zredukovat. Proti štamprli slivovice se nic nenamítá, ale účinkovat bude i vitamín C. 

Zuzka Pitříková

Zhruba 7000 hodin praxe, únava a vyčerpání. Z toho všeho mi zbyl jen obdiv ke všem zdravotníkům. Ale jelikož má každá mince stany dvě, tato životní událost mi přinesla i něco dobrého. Zkušenosti, několik tisíc hodin učení a poznatků k nezaplacení. Ráda to vše teď spojím s tím, co miluji… Kreativitou, psaním, přemýšlením a hledáním odpovědí na otázky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X