Používáte teploměr na měření vnitřní teploty kuřecího masa? Podle odborníků tak činí pouhá jedna pětasedmdesátina hospodyněk. Přitom bychom si měli dělat vrásky s nedostatečně tepelně opracovaným masem. Může totiž pěkně potrápit po zdravotní stránce.
Kuře pečeme na minimálně 74 °C
Pokud teplota kuřecího masa nedosáhne alespoň 74 °C, je nepoživatelné. Jak to ale bez teploměru na maso odhadnout? Nejde to. Důvěryhodná není ani barva svaloviny, ani čas vaření.
Norský výzkumný institut jídla, rybolovu a akvaristiky svou studií odhalil neadekvátní indikátory propečenosti kuřecího masa. Výzkum byl sestaven z 3969 respondentek, hospodyň, z pěti evropských států.
Nejvyšší procento respondentek odpovídalo, že propečenost masa určuje podle barvy šťávy nebo svaloviny masa. Tato populární metoda však není velice účinná k zahubení nejčastějších patogenů – Salmonely, Helicobacter pylori a Clostridium perfringens.
Infekce a střevní problémy
Nedostatečná tepelná úprava drůbeže často vede k vysokým horečkám, dehydrataci a střevním problémům. Bakterie Salmonella způsobuje průjem, horečku a žaludeční křeče, které nastoupí od 6 hodin do 6 dní od nakažení. Probíhá 4-7 dní.
Helicobacter pylori způsobuje nevolnost a zvracení 2-5 dní po nakažení a trvá až týden. Clostridium perfringens způsobuje průjmy a střevní křeče projevující se typicky 8-12 hodin po nákaze. Probíhá pouhých 24 hodin a náhle zmizí.
Stop šíření bakterií!
Kromě tepelného opracování je důležité, jak s drůbeží dacházíme. Musíme si dávat pozor i na případnou kontaminaci syrovým masem. Dokonce se nedoporučuje ani maso omývat. Infekce se při mytí může rozšířit do okolí dřezu.
Z obchodu byste si měli kuře donést pečlivě zabalené do jednorázové tašky, aby se předešlo kontaminaci ostatních potravin. Při krájení masa není na škodu ani použití rukavic. Po kontaktu se syrovým masem je zapotřebí důkladného mytí rukou, nožů a krájecí desky.
Teploměr na měření masa se zkrátka hodí do každé domácnosti. Stojí pár korun a oceníte jej i při přípravě jiných druhů masa, kupříkladu steaků. A jak na správné měření? Teploměr aplikujeme vždy do nejtlustší části masa. Dáváme přitom pozor, abychom nenarazili na šlachy nebo kosti. Takže 74 °C a je hotovo!