Pokud vám špatně funguje lymfatický systém, můžete se potýkat s otoky, hromaděním tuku, křečovými žílami a celulitidou. Tady je pár tipů jak na to.
Co je to lymfa?
Jedná se o tekutinu, která se schovává pod kůží celého těla, kde proudí v husté síti mízních kapilár. Výjimkou je však mozek, sítnice a rohovka. Kapiláry se dále v těle spojují v mízní cévy, které jsou vybavené svalovinou a chlopněmi. Za normálních okolností zajišťují tok lymfy.
Proč je tak důležitá?
Funkce lymfatických uzlin je spojena s obranyschopností organismu. Pokud se v těle objeví infekce, uzliny zareagují jako filtr, ovšem pokud si s ní neporadí, následně onemocníte. Lymfa z těla odvádí produkty metabolismu, odpadní látky a tekutinu. Také pobírá přebytečné tuky. Pokud se budete stravovat převážně tučnými jídly, bude lymfa mléčně zbarvená. Zlepšením toku dochází k odplavování toxinů a nežádoucích látek z těla.
Proč se lymfa zastaví?
Na vině může být genetika, hormonální nerovnováha, úraz, operace nebo obezita. Při ní však většinou nedochází k úplnému zavodnění. Lymfa se přestane pohybovat jen v horní nebo dolní části těla. Pokud se někde přiškrtí, zastaví se a způsobuje otoky.
Jak se zase rozběhne?
Lymfa nemá pumpu, posunují ji tedy chlopně anebo svalstvo. Proto může pomoci pohyb, při němž začne kosterní svalstvo tlačit na lymfu a rozproudí ji. Pomoci také mohou lymfodrenáže, je třeba si najít odborníka, který bude ovládat všechna důležitá pravidla. Jedná se o hmatovou techniku jemného tlaku a hlazení.
Jak má lymfodrenáž správně probíhat?
Je třeba uvolnit centrální lymfatické cévy na krku v podklíčku a tříslech. Poté se postupuje na spodní část těla a poté vrchní. Většinou nestačí jen jedna lymfodrenáž, ale otoky ustoupí až po opakovaných. Nedoporučuje se ani lymfodrenáž celého těla, vyžaduje dvě a půl hodiny a nekterým jedincům může způsobit potíže.