7 zdravých potravin, které rychle dodají potřebnou energii

Stává se vám, že z práce pospícháte rovnou na cvičení či na nákup a nezbývá vám již čas, abyste si sháněli zdravou svačinku? Koupíte si proto rychle něco v pekárně a lidově se „zaplácnete“ sladkým? Naučte se nosit zdravé svačinky, které vám ztracenou energii rychle dodají. Máme pro vás 7 tipů.

Jablko

Ráno stačí, když si do tašky přibalíte také jablko. Jablka jsou dobře odolná otlakům a můžete si je tak dopřát kdykoliv během dne, kdy vás přepadne pocit bez energie. Jablka se navíc nijak neloupou, tudíž se nezašpiníte během jejich konzumace, jak je tomu třeba v případě pomerančů. Jablko je navíc skvělým zdrojem zdravé vlákniny a antioxidantů. Střední jablko obsahuje přibližně 240 kJ na 100 g.

Ořechy

Skvělou pomocí při pocitech nízké energie jsou také ořechy. Může se jednat o ořechy vlašské, lískové, makadamiové, pekanové či kešu ořechy. V tašce sebou můžete nosit mix oříšků a dopřát si je ve chvílích, kdy cítíte, že potřebujete doplnit energii. Ořechy jsou skvělým zdrojem minerálních látek, vitamínů a vlákniny.

Banán

Často vás před únavou a pocitem slabosti zachrání také banán. Banán obsahuje řadu sacharidů a vlákninu, která dobře zasytí. Jsou také skvělým zdrojem draslíku, vitamínu C a B6. Draslík oceníte především v létě, jelikož chrání před otoky nohou a rukou. Banán je jakýmsi rychlým palivem, které snadno dodá energii. Banán obsahuje kolem 400 kJ na 100 g.

Tmavá čokoláda

Pokud už na vás padá pocit slabosti, dopřejte si kostičku tmavé čokolády, která vám nejen dodá energii, ale také povzbudí vaši náladu. Kupujte vždy kvalitní čokolády s vyšším procentem kakaa. Tmavou čokoládu sebou noste především v chladnějších obdobích, přes léto vsaďte spíše na ovoce. Tmavá čokoláda obsahuje přes 2 000 kJ na 100 g, ale myslete na to, že konzumujete jen jeden její čtvereček.

Meloun

V letních dnech oceníte jako skvělé osvěžení a přísun energie meloun. Nakrájejte si meloun do krabičky do práce a dopřejte si jej jako výživnou svačinku. Meloun skvěle hydratuje tělo, dodává dávku vitamínu C a zdravou vlákninu. Meloun je v letních dnech skvělou volbou. Vodní meloun obsahuje kolem 120 kJ na 100 g.

Rozinky

Zachránit vás mnohdy mohou také sušené plody hroznového vína, rozinky. Ty díky obsahu cukrů a vlákniny dobře zasytí a rychle nastartují vaši energetickou hladinu. Dopřejte si je třeba v mixu s oříšky. Rozinky jsou chutnou svačinkou. Rozinky obsahují kolem 1 400 kJ na 100 g.

Ananas

V letních měsících oceníte jako energetizující svačinku i ananas. Obsahuje zdravé enzymy, mangan, vitamín C a má protizánětlivé vlastnosti. Udržuje také váš imunitní systém v kondici a rychle vás nabije potřebou energii. Ananas obsahuje kolem 230 kJ na 100 g.

Zdroje obrázků:https://www.flickr.com/photos/chocolatereviews/7872383352, https://www.flickr.com/photos/30478819@N08/46795752775

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X