Roztomilý název rajčenka řepovitá (Solanum betaceum) náleží nízkému stromu či keři, který plodí exotické ovoce. Nazývá se také jako tamarillo (počeštěně tamarilo). Poznejte v dnešním článku exotické ovoce, které na první pohled připomíná klasické rajče jedlé.
Strom
Jedná se o subtropický druh širokého rodu lilek (Solanum). Klasické rajče jedlé (Solanum lycopersicum) je s tímto keřem v podstatě příbuzné. A ačkoli jsou s rajčetem příbuznými, našli byste ho v obchodě v sekci ovoce. Svým původem je rajčenka ze subtropů, z nevysokohorských partií And (Peru, Bolívie, Ekvádor). Rozšířila se však po celé Americe, ale také do jižní a východní Afriky, jižní Asie, do Austrálie a až na Nový Zéland. Strom je stálezelený, vysoký 3-5 metrů.
Plody
Označení rajčenky jako tamarilo vzniklo na Novém Zélandu. Slovo je maorského původu a stalo se z něj mezinárodní obchodní označení pro tyto plody. Z opylených květů rajčenky postupně vyrůstají vejčitě elipsovité zelené bobule, které získávají při dozrávání purpurovou, tmavě červenou, mnohdy oranžovou a žlutou barvu. Plody mohou být různě barevné a to se týká i samotné dužiny. Dužina je většinou oranžovo červená a nechybí v ní černá semínka, která jsou velmi hořká. Tvoří asi třetinu plodu. Slupka je hladká, lesklá a také velmi hořká. Plody po rozkrojení voní velmi zvláštně, něco jako kombinace rajčat, ananasu a exotického ovoce. Vůně se odvíjí od zralosti daného plodu. Chuť tamarila se odvíjí i od jeho specifické barvy. Oranžové a červené plody mají chuť spíše sladkou. Žluté plody jsou zase tvrdší a kyselejší. Přesto chutná poměrně exoticky s nádechem chuti klasických rajčat.
Využití
Dužina tamarila je používána do limonád i ovocných salátů. Někdy bývá také tepelně upravována a přidávána do polévek či omáček. Plody se však dají konzumovat jen tak syrové, sypou se například cukrem, solí i pepřem. Používají se také při grilování. Jsou bohaté na pektin, proto se z nich připravuje také džem či čatný. Lehce nahořklou chuť rajčenky lze odstranit povařením či přidáním cukru.
Zdravotní přínosy
Nutriční hodnoty
Zdravotní přínosy se odvíjí především od hojného obsahu vitamínu C a A, ale obsahuje také vitamíny z řady B (B1, B2, B3). Zdrojem je i mnoha minerálních látek (vápník, draslík, železo, fosfor). Je skvělým zdrojem pektinu, který je důležitý pro zrak a imunitní systém.
Komplexní přínos
Rajčenka je ideální při redukčních dietách a jako doplněk ve zdravé stravě. Konzumovat by ji měli pacienti, kteří mají problémy se zdravým kostí. Má pozitivní vliv také na kardiovaskulární systém, jelikož redukuje hladinu špatného cholesterolu. Vhodné je její užívání i při vysokém krevním tlaku. Díky obsahu zdravých látek posiluje také mozek a má antioxidační schopnosti.
POZOR: Před konzumací tamarila je nutné stáhnout hořkou slupku. Ideální je plod namočit do horké vody a slupku stáhnout.