Brambory mohou být kvalitním zdrojem proteinu za pár korun

Proteiny se v posledních letech skloňují všude. Zdravý životní styl a fitness je na vrcholu módy. Pokud i vás zajímá, jak podpořit růst svalové hmoty rostlinnou cestou, čtěte dál.

Brambory coby levný zdroj bílkovin

Ti, kdo se zajímají o bílkovinové doplňky stravy a pečlivě hlídají obsah proteinů v jídle, by patrně brambory coby jejich zdroj nikdy nepoužili. Brambory jsou známé především jako zdroj sacharidů a jako takové skutečně příliš proteinů neobsahují

Vtip je ale v tom, že jsou levné. Velmi levné a snadno dostupné. Bramborový škrob obsahuje rostlinnou bílkovinu a není složité ji izolovat. Z velkého množství brambor se dá tedy poměrně snadno získat množství rostlinného proteinu při zachování nízkých nákladů. Jde však o kvalitní bílkoviny?

Brambory jsou levným a dostupným zdrojem proteinu
Zdroj: pixabay.com

Výzkum ukázal překvapivé výsledky

Vědecký tým Kanadské McMastrovy Univerzity zkoumal účinky bílkoviny získané z bramborového škrobu na vzorku žen. Polovina z nich konzumovala v průměru 60g tohoto proteinu denně (dávka byla upravena dle individuální tělesné hmotnosti) a druhá polovina žen si navíc každý den dala porci pudinku s dalším bramborovým proteinem navíc.

Výsledky byly ohromující. Ženy, které konzumovaly dvojitou dávku rostlinné bílkoviny, zaznamenaly podstatný nárůst svalové hmoty. Bylo tak prokázáno, že i levný protein získaný z brambor má plnohodnotné účinky na růst svalové hmoty.

Posilování je vhodné doplnit konzumací proteinů
Zdroj: pixabay.com

Dejte si brambory místo pohybu

Výzkum šel však ještě dál. Aby se ukázal vliv konzumace rostlinné bílkoviny na lidské tělo v kombinaci s cvičením, část respondentek byla požádána, aby každý den posilovala se závažím jen jednu nohu. 

Na konci studie nebyl zaznamenán významný rozdíl v množství svalové hmoty na obou končetinách. Jinými slovy, konzumace proteinů má mnohem větší efekt na lidské svaly než cvičení. Otázkou zůstává, jestli je to dobrá, nebo špatná zpráva.

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X