Proteiny se v posledních letech skloňují všude. Zdravý životní styl a fitness je na vrcholu módy. Pokud i vás zajímá, jak podpořit růst svalové hmoty rostlinnou cestou, čtěte dál.

Brambory coby levný zdroj bílkovin

Ti, kdo se zajímají o bílkovinové doplňky stravy a pečlivě hlídají obsah proteinů v jídle, by patrně brambory coby jejich zdroj nikdy nepoužili. Brambory jsou známé především jako zdroj sacharidů a jako takové skutečně příliš proteinů neobsahují

Vtip je ale v tom, že jsou levné. Velmi levné a snadno dostupné. Bramborový škrob obsahuje rostlinnou bílkovinu a není složité ji izolovat. Z velkého množství brambor se dá tedy poměrně snadno získat množství rostlinného proteinu při zachování nízkých nákladů. Jde však o kvalitní bílkoviny?

Brambory jsou levným a dostupným zdrojem proteinu
Zdroj: pixabay.com

Výzkum ukázal překvapivé výsledky

Vědecký tým Kanadské McMastrovy Univerzity zkoumal účinky bílkoviny získané z bramborového škrobu na vzorku žen. Polovina z nich konzumovala v průměru 60g tohoto proteinu denně (dávka byla upravena dle individuální tělesné hmotnosti) a druhá polovina žen si navíc každý den dala porci pudinku s dalším bramborovým proteinem navíc.

Výsledky byly ohromující. Ženy, které konzumovaly dvojitou dávku rostlinné bílkoviny, zaznamenaly podstatný nárůst svalové hmoty. Bylo tak prokázáno, že i levný protein získaný z brambor má plnohodnotné účinky na růst svalové hmoty.

Posilování je vhodné doplnit konzumací proteinů
Zdroj: pixabay.com

Dejte si brambory místo pohybu

Výzkum šel však ještě dál. Aby se ukázal vliv konzumace rostlinné bílkoviny na lidské tělo v kombinaci s cvičením, část respondentek byla požádána, aby každý den posilovala se závažím jen jednu nohu. 

Na konci studie nebyl zaznamenán významný rozdíl v množství svalové hmoty na obou končetinách. Jinými slovy, konzumace proteinů má mnohem větší efekt na lidské svaly než cvičení. Otázkou zůstává, jestli je to dobrá, nebo špatná zpráva.