Proč mají někteří muži zrzavé vousy, ale hnědé vlasy

Móda plnovousů odhalila zajímavý fyzický jev. Mnoho mužů má zrzavé nebo nazrzlé vousy. A to i v případech, že vlasy jsou hnědé, černé či blond. Jak si vysvětlit tento zvláštní výskyt zrzavých plnovousů? Odpověď hledejme v antropologii.

Kde se vzaly zrzavé vlasy

V lidské populaci můžeme najít pouze 1 – 2 % lidí se zrzavými vlasy. Tato pigmentová hříčka přírody je skutečně vzácná a váže s sebou i další typické znaky, jako je bledá pleť, která špatně snáší sluníčko, nebo pihy a další pigmentové skvrny. 
Rusovlasí lidé se nejčastěji vyskytují v zemích, které původně obývali Keltové. Právě v Irsku, Walesu, Skotsku či severských státech se můžeme běžně setkat se zrzavým člověkem. Jak se původní národy šířily do zbytku světa a mísily se s jinými rasami, původní genetická výbava zrzavých postupně slábla a mutovala.
Zrzavé vlasy s sebou nesou i další pigmentové znaky

Za všechno můžou chromozomy

Na rozdíl od zrzavých vlasů, člověka s rusými vousy můžeme potkat poměrně často napříč hnědovlasými, černovlasými i blonďáky. Touto abnormalitou se ve své studii zabývá také Nina Jablonski, antropoložka z Pensylvánské Státní univerzity. Podle ní mají všechno na svědomí právě zmutované chromozomy
Zatímco gen zodpovědný za barvu vlasů se v důsledku stěhování a mutací napříč kontinenty oslabil, ten samý gen zodpovědný za barvu vousů se v těle stejného člověka chová jinak. Takže zatímco v případě vlasů je dominantní chromozom jiné barvy, barva vousů odpovídá tomu, odkud prapředek daného člověka pocházel.
I muži s hnědým vlasy můžou mít nazrzlé vousy

Důležitou roli hraje i věk

Zajímavostí je, že obdobná situace může nastat i v případě, že muž začne šedivět. Zrzavá barva vlasů i vousů přísluší zejména mladším jedincům, což může mít za následek nerovnoměrné šedivění vlasů na hlavě a vousů na obličeji. Proto pravděpodobně nepotkáme muže s šedými vlasy a rezavou bradou.

I hnědovlasý muž může mít zrzavé vousy
pixabay.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X