Už jste slyšeli o dřevěném jablku? Jde o ovoce, které roste na stromě zvaném limonie nakyslá (Limonia acidissima). Nalezneme ho také pod názvy sloní jablko, opičí ovoce nebo dřevěné jablko. Tento plod je považován hinduisty za posvátný a je hojně konzumovaný v Indii a okolních zemích.
Původní domovinou je Indie, ale našli bychom jej též na Srí Lance, v Thajsku a dalších oblastech jižní části Asie. Strom může dorůstat výšky až 9 metrů a jeho jedlé plody mají v průměru 5-9 cm. Mají velmi tuhé skořápky, uvnitř se nachází nahnědlý měkký střed a malá bílá semena. Dřeň lze konzumovat v syrovém stavu, ale vyrábí se z ní i džem, džus nebo se zmrazuje. Také ji lze smíchat s kokosovým mlékem a vznikne lahodný nápoj nebo v případě zamrazení zmrzlina. Dřeň je lepkavá, aromatická a má sladkokyselou chuť.
Nutriční hodnota
Obsahuje celou řadu tělu prospěšných živin. Patří mezi ně vitamíny a organické sloučeniny, včetně taninů, vápníku, fosforu, vlákniny, bílkovin a železa.
Zdravotní přínosy
Toto ovoce nabízí celou řadu zdravotních přínosů. Podívejte se na některé z nich.
- Podpora při trávení – je dobrým prostředkem pro zažívací obtíže a pomáhá ničit střevní parazity. V lidovém léčitelství se doporučuje jako lék na úplavici a průjem. Funguje i naopak a to proti zácpě.
- Očista krve – pro očistu krve a odstranění toxinů z těla se doporučuje konzumovat 50 ml ovocné šťávy z jablek smíchané s teplou vodou a cukrem. Tento nápoj sníží zátěž na játra a ledviny.
- Obrana proti kurdějím – ovoce obsahuje velké množství vitamínu C, jehož nedostatek je jednou z příčin vzniku kurdějí. Kromě toho podporuje imunitní systém a pomáhá organismu v obraně proti mikrobiálním a virovým infekcím.
- Přísun energie – 100 gramů ovoce poskytuje 140 kalorií a živiny, které podporují činnost orgánů a urychlují metabolismus. Kromě toho nabízí i velké množství bílkovin.
- Podpora činnosti ledvin a jater – pravidelná konzumace jablečné dužiny je doporučována lidem s poruchami činnosti ledvin a to díky detoxikaci. Antioxidanty bojují proti volným radikálům a zlepšují činnost organismu.
- Ochrana proti malárii – aplikace směsi dužiny a repelentů může být účinný prostředek proti komárům, kteří, kromě jiného, přenášejí v některých oblastech malárii.
- Regulace krevní glukózy – je velmi důležitá pro správné fungování našeho těla. Dužina jablka obsahuje sloučeniny mezi něž patří saponiny, fytosteroly, flavonoidy, polyfenoly a kyselina askorbová. O těchto sloučeninách je známo, že regulují vysokou hladinu cukru v krvi.
- Hadí kousnutí a žihadla – části stromu se používají v Ajurvédě jako lék při hadím kousnutí a žihadlům. Kůra dřeva limonie se používá jako pomoc při hadím kousnutí a prášek skořápky ovoce se používá na ošetření včelího bodnutí.
- Hojení ran – dřevěná jablka jsou tradičně známá svými vlastnostmi pro hojení ran. Studie provedené na potkanech ukázaly, že metanolové extrakty Limonia acidissima L prokázaly významné vlastnosti při hojení ran.
- Proti škytavce – z jemných výhonků stromu se dělá syrup, který je účinný proti škytavce.
- Působí proti nádorům – několik studií o dřevěném jablku ukázalo, že ovocné extrakty vykazovaly antimutagenní vlastnosti na rakovinu prsu a rakovinu kůže.
- Poskytuje chladící účinek na tělo – buničina ovoce vykazuje chladicí vlastnosti. V zemích jižní Asie a jihovýchodní Asie se využívá jablečná šťáva za účelem chlazení těla.
- Užitečné pro lepší spánek – kořenový prášek se používá k odstranění nespavosti a ke zlepšení kvality spánku.
Jak si plody vybírat a jak je konzumovat?
Plody lze konzumovat jako ovoce v syrovém stavu nebo jako ovocnou šťávu či ovocné pyré doslazené medem. Syrové zralé ovoce má nakyslou chuť a může se z něj připravovat chutney. Listy se mohou přidat do salátů. Zralé plody mají velmi intenzivní vůni. Pokud plody nejsou zralé, postačí je ponechat na slunci.
Upozornění
Nadměrná konzumace může způsobovat nadýmání. Pokud máte potíže se žaludkem, je potřeba ovoce konzumovat pouze v malém množství. Také v případě, že jste ještě tento druh jablek nejedli, buďte s jeho konzumací opatrní. Vyzkoušejte, jak bude vaše tělo na tyto plody reagovat. Cokoli může být alergen, takže je potřeba začínat opatrně. K jídlu používejte pouze plody zralé, nezralé ovoce může způsobovat chrapot nebo bolest v krku.
Zdroje: organicfacts.net, wikipedia, nutritionvistas.com