Fejchoa je velmi zajímavým subtropickým ovocem, které v našich končinách není příliš známým. Toto ovoce poskytuje rostlina aka jedlá (Acca sellowiana), která je svým původem z Jižní Ameriky. Kde se tato rostlina pěstuje dnes? A jaké ukrývá účinky na lidské zdraví?
Aka jedlá
Aka jedlá je dřevinou z čeledi myrtovitých a přirozeně se vyskytuje v subtropických oblastech Brazílie, Paraguaye, Uruguaye a Argentiny. Dnes však většina prodávaných fejchoy pochází z Nového Zélandu, ale hojně se pěstuje i na Kavkaze či ve Skotsku. Jedná se vlastně o keř či nízký strom.
Plody
Plody fejchoy jsou celkem podobné kvajávě. Mají vejčitý či kulovitý tvar plodu, který je zpravidla dlouhý 2-7 cm. Plody mají typicky zelenou či našedle zelenou barvu. Slupka je kožovitá a uvnitř se nachází měkká bílá dužina, která je příjemně šťavnatá, a také drobná semínka. Rozkrojené plody vypadají opravdu zvláštně.
Využití
Dužina plodu fejchoy je jedlá a bývá svou chutí přirovnávána k jahodám či ananasu. Dá se konzumovat syrová, ale používá se také při přípravě džusů, marmelád či ovocných salátů. Vyrábí se z ní také zmrzlina či sirup. Jelikož jsou plody celkem měkké, není vhodný jejich dlouhý transport do příliš vzdálených destinací. Dochází totiž snadno k poškození plodu.
Obsah látek
Co se týká nutričního složení, obsahuje fejchoa jen malé množství tuků a proteinů, za to v ní nechybí sacharidy. Fejchoa je dobrým zdrojem vitamínu C, přibližně 20 mg na 100 g, ale i vitamínů ze skupiny B a minerálních látek (především jódu a draslíku). Plody jsou však bohaté na kyselinu listovou, která je důležitá pro krvetvorbu.
Zdravotní přínos
Fejchoa je zásaditou potravinou, která pomáhá vyrovnávat tělesnou hladinu pH. Její konzumace se doporučuje především v období těhotenství, ale pro ženy je vhodná i preventivně, jelikož obsahuje bohatou dávku kyseliny listové a jódu. Pro těhotné ženy je tedy fejchoa skvělou volbou. Obsahuje také rostlinnou vlákninu, která podporuje zdraví trávicího systému.