Vytvořte si energeticky efektivní zahradu už letos na podzim

Energeticky efektivní zahrada je snem mnoha zahrádkářů a majitelů pozemků. Co to ale vlastně znamená? Pokud vytvoříte zahradu chytře, můžete uspořit za energie a zároveň se radovat z prosperující zeleně. Obzvláště v létě oceníte úsporu vody i vaší vlastní práce. Jak dosáhnout stavu, kdy vám bude zahrada efektivně kvést pod rukama a zároveň sníží účty za vodu i elektřinu?

Maximalizujte efektivitu zalévání

Každý ví, že rostliny potřebují vodu k tomu, aby přežily. Většina lidí však nevyužívá vodu efektivně a účty za spotřebu se pak zbytečně zvyšují. V posledních letech navíc bývá často vody nedostatek a její spotřeba je omezená.
První věcí, kterou můžete udělat pro úsporu vody, je zalévat z konve. Zde máte maximálně pod kontrolou množství, které jste použili. Pokud přeci jen potřebujete hadici na větší záhony, pak používejte takovou, u níž můžete ovládat řízení toku.
Rostliny je pak obzvláště v létě ideální zalévat ráno nebo večer. Díky tomu bude mít půda dostatek času vodu absorbovat, aniž by se zbytečně odpařila na horkém slunci.

Zalévání z konve šetří spotřebu vody
pixabay.com

Používejte alternativní zdroje vody

Dalším způsobem, jak snížit spotřebu vody, je využít bezplatný zdroj – déšť. Instalujte na zahradě nádoby na odchytávání vody a poté ji chytře využijte.
V obdobích sucha pak lze použít také čistou vodu z vany, pračky nebo umyvadla. Nemusíte se při tom bát, že by mýdlová voda rostlinám ublížila. Ovšem pozor, takzvaná „šedá voda“ by se měla využívat pouze pro nejedlé rostliny a plodiny- trávu, stromy nebo okrasné květiny.

Využívejte zdroje na zahradě chytře
pixabay.com

Pěstujte rostliny odolné vůči suchu

Pokud chcete snížit spotřebu vody, rostliny odolné vůči suchu jsou správnou volbou. Samozřejmě záleží na tom, zda chcete mít jen hezkou zahradu nebo zda na ní chcete pěstovat například ovoce a zeleninu. V rámci dekorativních rostlin však můžete sáhnout po těch méně náročných.
Zaprvé nepotřebují tolik vody a zadruhé jsou celkově snadné na údržbu. Například některé suchomilné druhy trav není třeba zastřihávat nebo sekat, takže ušetříte i za energii na sekačku.

Levandule je ideální suchomilnou rostlinou
pixabay.com

Používejte solární světla

I na zahradě potřebujete večer a v noci dobře vidět. Jak nejlépe a efektivně osvítit cestičky mezi záhony nebo cestu zahradou k domu? Využijte solární světla. Malé solární svítilny ohraničí záhon tak, abyste do něj potmě nešlápli, a zároveň dopřejí zahradě kouzelnou atmosféru. Žádné kabely, žádná spotřeba elektřiny a zanedbatelná pořizovací cena.

Solární světla na zahradě vytvoří příjemnou atmosféru a jejich cena je zanedbatelná
pixabay.com

 

Vyzkoušejte mulčování záhonů

Zalévat zeleninové záhony je nutné. Existují ale kroky, díky nimž rostliny vydrží bez vody déle a navíc zůstanou odolné vůči teplu. Jedním z takových kroků je využívání mulče. Přírodní mulč v podobě štěpky je jedním z nejlepších způsobů, jak udržet v záhonu vláhu.
Mulč je třeba umístit kolem kořenů stromů a květin, díky čemuž se sníží teplota a voda se v půdě déle udrží, aniž by ji slunce odpařovalo.

Mulčování záhonů šetří vodu
pixabay.com

Zuzka Pitříková

Zhruba 7000 hodin praxe, únava a vyčerpání. Z toho všeho mi zbyl jen obdiv ke všem zdravotníkům. Ale jelikož má každá mince stany dvě, tato životní událost mi přinesla i něco dobrého. Zkušenosti, několik tisíc hodin učení a poznatků k nezaplacení. Ráda to vše teď spojím s tím, co miluji… Kreativitou, psaním, přemýšlením a hledáním odpovědí na otázky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X