Dýchání ústy: U dětí způsobuje křivé zuby, u dospělých špatný dech. Jak se ho odnaučit?

Dýchání je jednou z činností, kterou náš organismus činí, aniž bychom si to nějak zvlášť uvědomovali. Dýchání dodává našemu tělu kyslík a umožňuje uvolňovat oxid uhličitý a odpadní látky. Do plic se vzduch dostává dvěma cestami – nosem a ústy. Většina z nás bohužel dýchá především ústy, což není zcela ideální.

O co vše se při dýchání ústy připravujeme?

Možná si myslíte, že vzduch je vzduch, a pokud ho do těla dostáváme dostatek, je jedno, jak ho dýcháme. Není to tak úplně pravda, technika dýchání znamená, že vzduch, který se dostal do těla nosem, se liší od vzduchu z úst. Když dýcháte nosem, protlačujete vzduch různými složitými strukturami. A jak je tento vzduch těmito strukturami protlačován, je ohříván, zvlhčován a filtrován. Když se pak dostane do plic, může být mnohem snadněji „předán“ do krevního oběhu.

Filtrační systém nosu hraje důležitou roli v našem imunitním systému. Vzduch prochází nosními dírkami, na jejichž chloupcích se zachycuje prach, pyl a další alergeny. Následně vzduch prochází do nosní dutiny, která je „vystlána“ hlenem a řasinkami. Ty zachycují další nečistoty, a dokonce i některé bakterie. Nos je tak první obrannou linií.

Dýcháním nosem rovněž umožňuje získat asi o 20 % více kyslíku než ekvivalentní dýchání ústy. To není malý rozdíl, zejména když cvičíte. Studie prokázala, že dýchání výhradně nosem při cvičení nejen snižuje intenzitu dýchání, ale také výrazně zvyšuje vytrvalost. Účastníci měli navíc pocit, že se méně namáhají.

Negativní následky dýchání ústy

Dýchat ústy bychom tak měli vlastně pouze tehdy, když máme ucpaný nos v důsledku nachlazení. Neustálé dýchání ústy, včetně dýchání ve spánku, totiž může vést k řadě problémů. U dospělých chronické dýchání ústy způsobuje zápach z úst, paradentózu a infekce krku. Dýchání ústy může mít za následek též nízkou koncentraci kyslíku v krvi. To může být především u starších osob spojeno s vysokým krevním tlakem a srdečním selháním. Výzkumy ukazují, že dýchání ústy může také snižovat funkci plic a zhoršovat příznaky u lidí s astmatem.

Žena praktikující techniku na posílení dýchání nosem.
zdroj: freepik.com

U dětí může dýchání ústy vést k fyzickým abnormalitám i kognitivním problémům. Dýchání ústy u nich může způsobit křivé zuby a další zubní vady, například předkus, jejich obličeje mohou být následkem dlouhodobého dýchání ústy během růstu též užší a delší. Děti, které dýchají ústy, navíc v noci často špatně spí. Špatný spánek může vést k horším studijním výsledkům.

Můžete se naučit dýchat nosem?

Během dne je trénink dýchání nosem docela snadný, když si všimnete, že dýcháte ústy, vědomě se snažte zavřít ústa a dýchat místo toho výhradně nosem. Dýchání nosem během spánku je ale něco jiného. Pokud si nejste jisti, zda v noci dýcháte ústy, věnujte pozornost tomu, zda se budíte se suchými ústy. Pokud máte po probuzení velkou žízeň, je vám silně cítit z úst nebo chraptíte, může to být proto, že dýcháte ústy. Chrápání může být také důsledkem dýchání ústy. Pomoci může pomůcka známá jako nosní dilatátor, který rozšiřuje nosní dírky. Tím pomáhá snížit odpor proudění vzduchu, čímž umožňuje snazší dýchání nosem.

Jednoduché dechové cvičení

V neposlední řadě se často doporučují i speciální dechová cvičení a techniky. K nejvíce doporučovaným patří střídavé dýchání nosními dírkami, které je v józe známé pod označením Nadi Shodhana. Posaďte se do pohodlného sedu a připravte si palec a prsteníček pravé ruky. Palcem si uzavřete pravou nosní dírku a pomalu se nadechněte pouze levou dírkou. Následně levou dírku uzavřete prsteníčkem pravé ruky, uvolněte palec a pomalu vydechněte pravou dírkou. Poté se nadechněte pravou dírkou, vyměňte pozici prstů na nosních dírkách a vydechněte levou dírkou. Pokračujte v pomalém střídavém dýchání alespoň 5 minut.

Správné dýchání může pomoci též zlepšit vaši kapacitu plic.

Zdroj: healthline.com, mindbodygreen.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, onlinelibrary.wiley.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X