Balzám na rty: Na ústa si ho dáváme i několikrát denně. Víte, že může i škodit?

Balzám na rty, malý pomocník, který nám pomáhá naše ústa hydratovat, zvláčňovat, vyživovat a přispívá též k lepšímu pocitu komfortu. Mnoho z nás po něm tak sahá nejen tehdy, když nás trápí suché a popraskané rty. Je naším každodenním společníkem, používáme ho téměř automaticky. Jeho používání se může změnit až v jakýsi zlozvyk, kterého je těžké se zbavit. Co vlastně balzám na rty obsahuje a je jeho každodenní používání zdravé a bezpečné?

Překvapivé zjištění

Vždy samozřejmě záleží na konkrétním typu balzámu, který používáte, ale obecně se odborníci shodují na tom, že jeho příliš časté používání je spíše ke škodě než k užitku. Některé typy balzámů totiž paradoxně obsahují složky, které mohou způsobovat suchost a podráždění rtů. Jedná se zejména o prostředky, které obsahují látky, jako je fenol, mentol či kyselina salicylová. Při jejich používání se můžete poměrně snadno dostat do začarovaného kruhu. Čím více je používáte, tím jsou vaše rty sušší, takže je používáte stále častěji…

Ještě horší jsou z tohoto úhlu pohledu balzámy na rty, které obsahují složky sloužící k jejich ochucení či provonění. Umělé vůně a přidaná aromata mohou citlivou pokožku úst také vysušovat a dráždit. V některých případech mohou dokonce způsobovat alergie či vést ke kontaktní dermatitidě.

Žena používající balzám na rty.
zdroj: pexels.com

Jaké balzámy na rty používat?

Pokud máte pocit, že musíte balzám na rty nanášet opakovaně, abyste alespoň na chvilku dosáhli požadovaného účinku, nebo pokud máte ústa stále suchá, měli byste zkontrolovat seznam jeho složek. Pokud chcete přejít na balzám s lepším složením, poohlédněte se po takovém, který obsahuje více hydratačních a vyživujících složek, jako jsou antioxidanty, vazelína a kyselina hyaluronová. Balzámy na rty s obsahem vitamínu C navíc pomáhají exfoliovat suché nebo popraskané rty, neboť odstraňují odumřelé kožní buňky, které zůstávají na povrchu. Používejte též balzám na rty, který má ochranný faktor SPF. Pokud jsou vaše rty i po použití hydratačního balzámu stále suché a popraskané, je vhodné obrátit se na dermatologa, aby zjistil přesnou příčinu tohoto problému.

Balzám na rty a závislost

Skutečně se může stát používání balzámu závislostí? Svým způsobem ano, stejně jako cokoli jiného, i balzám na rty se může stát naší psychickou berličkou. Velmi snadno si na něj lze zvyknout, jeho používání je příjemné a uklidňující. To může vést k nevědomému návyku, který pomáhá při stresu nebo úzkosti, podobně jako například kroucení vlasů nebo kousání nehtů. Pokud chcete zjistit, zda i vy patříte k těm, pro které je balzám „důležitější“, než by měl být, zkuste popravdě odpovědět na následující otázky.

  • Používáte ho často?
  • Musíte ho mít neustále u sebe?
  • Máte ho schovaný všude možně? (V kabelce? V autě? V ložnici? V koupelně?)
  • Komentovali někdy vaši přátelé nebo rodina vaše časté používání balzámu?
  • Máte problémy se soustředit či se cítíte nesví, když ho náhodou nemáte u sebe?
  • Utrácíte za něj hodně peněz?

Na čím větší počet otázek odpovíte kladně, tím je pravděpodobnější, že jste na balzámu na rty psychicky závislí.

Vyrobte si doma svůj vlastní přírodní balzám na rty. Není na tom nic těžkého.

Zdroj: health.clevelandclinic.org, health.com, jaad.org, allure.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X