Trpíte onemocněním, které se týká štítné žlázy, zvláště její snížené funkce? V tom případě byste si měli dávat pozor na tzv. strumigeny, které jsou hojně obsaženy v některých potravinách a lécích. Právě strumigeny mohou mít vliv na snížení funkce štítné žlázy, což může být nejvíce rizikové pro osoby, které již poruchou funkce štítné žlázy trpí. Jaké potraviny tedy strumigeny obsahují?
Strumigeny
Strumigen svůj název získal na základě toho, že má vliv na vznik tzv. strumy (česky „vole“), což je onemocnění štítné žlázy, tedy její zvětšení. Strumigeny jsou látky, které mohou narušovat činnost štítné žlázy a rizikové jsou především pro osoby, které již poruchou funkce štítné žlázy trpí. Mohou se totiž podílet na vzniku onemocnění štítné žlázy z nedostatku jódu, jehož vstřebávání zabraňují. Dělí se na základě druhu jejich působení na štítnou žlázu. Některé znemožňují uchycení jódu, jiné blokují peroxidázy, které přeměňují jód atd. Strumigenní účinek mají sulfonamidy a dusičnany, jodičnany, některé pesticidy atd.
Štítná žláza
Správné funkce štítné žlázy jsou pro celkové zdraví organismu nesmírně důležité. Štítná žláza vytváří hormony, které jsou uvolňovány do krve a ovlivňují růst i vývoj, látkovou přeměnu, funkce centrálního nervového systému, srdeční činnost a další. Máte-li problémy se štítnou žlázou, měli byste z potravy vyřadit, či alespoň omezit, potraviny, které obsahují strumigeny. Negativní účinky strumigenů snižuje jód, který je pro správné funkce štítné žlázy nepostradatelný.
Potraviny
Strumigeny obsahují například jáhly, některé oříšky (piniové a burské), ovoce (jahody a broskve), sója a různé druhy brukvovité zeleniny. Jedná se například o pekingské zelí, růžičkovou kapustu, květák atd. Osoby, které mají problémy se štítnou žlázou, by se měly nadměrné konzumaci těchto potravin vyvarovat. Problém může nastat například u vegetariánů či veganů, které trpí onemocněním štítné žlázy, jelikož často konzumují sójové produkty (viz tempeh, tofu, sójové mléko, jogurty apod.) Pokud však je vaše štítná žláza zdravá, pravděpodobnost ovlivnění její činnosti a vzniku strumy těmito potravinami je velmi nízká.
Řešení
Milujete květák a brokolici, ale máte problémy se štítnou žlázou? V tom případě zeleninu nejdříve uvařte a osolte jódovanou solí, právě jód zabrání tomu, aby strumigeny obsadily receptory ve štítné žláze.
POZOR: Strumigeny jsou však obsaženy i v některých lécích, proto by se lidé s nemocnou štítnou žlázou měli o užívání jiných léků vždy radit se svým lékařem.