Trápí vás PMS? Poraďte si s ním přírodní cestou

PMS není žádný výmysl a není problémem, který by se měl zlehčovat. S premenstruačním syndromem se potýká každý měsíc více než 80 % žen v reprodukčním věku. Trápí často je samotné a také jejich okolí. Co můžete udělat proto, abyste projevy PMS zmírnily?

PMS

Premenstruační syndrom je souhrnem fyzických, psychologických i emocionálních symptomů, které se týkají ženského menstruačního cyklu. Pravdou je, že v mládí je tímto symptomem postižena většina dívek, i mnoho dospělých žen trpí PMS a může se jednat o problém, který velmi zatěžuje jejich život. Symptomy se dostavují během dvou týdnů před začátkem menstruace a se začátkem menstruace zpravidla mizí. Některé ženy jsou dokonce PMS zatíženy natolik, že jim zabraňují ve vykonávání práce či studiu. Ženy, u kterých jsou příznaky opravdu silné, mohou trpět tzv. PMDD, tedy premenstruační dyforickou poruchou.

Příznaky PMS

Mezi hlavní příznaky patří především náladovost, rychlé změny nálad, nesoustředěnost, zvýšené pocity únavy, úzkosti, přecitlivělost a návaly pláče, spíše negativní emoce a psychické vypětí, podrážděnost, změny sexuální touhy, dostavují se také bolesti hlavy, svalové křeče, tlak v podbřišku, zvýšená citlivost prsou. Některé ženy pociťují zvýšenou chuť k jídlu a nadměrnou žízeň, s čímž souvisí otoky nohou. Často dochází také ke zhoršení a vzniku akné.

Pomoc

Vitamíny

Pomoci vám může dostatečný přísun vitamínů a minerálních látek. Ideální jsou zvýšené příjmy vitamínu B6, E, vápníku a hořčíku. Vitamín B6 reguluje hormonální aktivitu a vitamín E chrání buňky před oxidativním stresem. Vhodné jsou i přírodní přípravky, které obsahují niacin. Ten je důležitý pro nervovou soustavu a uklidnění psychiky. Nutné je však myslet na to, že potravinové doplňky a jejich pomoc se ukáže až po několika týdnech.

Pravidelné cvičení

Dopřejte si pravidelný aerobní pohyb. I když budete mít smutnou náladu, je právě pohyb tím, co chrání před vznikem depresí a úzkostmi. Pravidelné cvičení tak může do budoucna zmírnit PMS.

Omega-3

Pomoc nabízí také zvýšená konzumace potravin s omega-3 mastnými kyselinami, například lněná semínka, mořské ryby či ořechy. Snižují příznaky premenstruačního syndromu, ale je nutné tuto stravu konzumovat pravidelně. Zvolit můžete i omega-3 ve formě tabletek.

Šálek čaje

Dopřejte si šálek bylinného čaje. Při nervovém vypětí a pocitech úzkosti pomůže čaj z třezalky tečkované, která uklidňuje a navodí příjemný spánek. Tzv. ženskou bylinou je například ploštičník, výtažek z jetele či drmek obecný, který má vliv na hladinu ženských hormonů. Užíván je během menstruace i v období přechodu. Dopřát si však můžete i čaj šalvějový. Skvělou bylinou je také kontryhel, který byste měli pít před začátkem menstruace i během.

Meditace a odpočinek

Dopřejte si během PMS více odpočinku, který vaše tělo vyžadujte a dopřejte si pravidelnou meditaci. Během ní máte čas na to, abyste přemýšleli o tom, co je opravdu důležité. Meditace zklidní vaše tělo i mysl a dá vám čas na odpočinek a zpracování vašich emocí. Chce se vám brečet, brečte, uvolněte svým emocím, ale snažte se také nahlížet na vaši situaci s nadhledem, i když je to mnohdy velmi náročné.

Podpora

Velkou pomocí je také podpora vašeho okolí. Seznamte je s tím, co prožíváte a jak je pro vás toto období náročné. Právě v tomto období potřebuje žena také často obejmout a být v přítomnosti svých blízkých. Dopřejte ji psychickou i fyzickou oporu. Zvláště váš partner by měl být s tímto obdobím nadmíru seznámen a počítat i s výkyvy nálad. Mnohdy za zbytečnými hádkami totiž stojí hormony.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X