Lékařské mýty: Vše o cholesterolu

Cholesterol je ze všech sloučenin v našem těle asi jednou z nejznámějších. Přestože se jedná o všeobecně známou tukovou látku, panuje kolem ní mnoho dezinformací. V tomto článku si na cholesterol posvítíme.

Základní funkce cholesterolu

Cholesterol je základní složkou membrán živočišných buněk, a proto je syntetizován všemi živočišnými buňkami. Bez ohledu na jeho špatné jméno je cholesterol pro život nezbytný. Pokud je však v krvi přítomen ve vysokých hladinách, zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Cholesterol se spolu s dalšími látkami, jako je tuk a vápník, hromadí v placích na stěnách tepen. Postupem času tak dochází ke zužování cév a může to vést ke komplikacím, včetně mrtvice a srdečního infarktu.

Podle údajů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) mělo v letech 2015-2016 ve Spojených státech 12 % lidí ve věku 20 let a starších vysokou hladinu cholesterolu. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že zvýšená hladina cholesterolu má každoročně na svědomí 2,6 milionů úmrtí.

Vzhledem k takovému výskytu není překvapením, že se šíří dezinformace o cholesterolu. Aby nám tedy společnost Medical News Today pomohl oddělit fakta od fikce, požádali o pomoc tři odborníky:

  • Dr. Edo Paz, kardiolog a viceprezident společnosti K Health
  • Dr. Robert Greenfield, certifikovaný kardiolog, lipidolog a internista z MemorialCare Heart & Vascular Institute v Kalifornii.
  • Dr. Alexandra Lajoie, neinvazivní kardioložka ve zdravotnickém centru Providence Saint John’s Health Center v Santa Monice, Kalifornie.

Každý cholesterol je špatný

Jak bylo zmíněno v úvodu, cholesterol je důležitou součástí buněčných membrán. Kromě své strukturální role v membránách je také důležitý pro tvorbu steroidních hormonů, vitaminu D a žlučových kyselin.

Ačkoli tedy jeho vysoká hladina představuje rizikový faktor pro vznik onemocnění, bez cholesterolu bychom nepřežili.

Jak vysvětlil Dr. Greenfield pro MNT: „Cholesterol není špatný. Je to nevinný kolemjdoucí, se kterým se v dnešním moderním životním stylu špatně zachází.“

„Naše tělo nebylo stvořeno k životu v prostředí, kde by bylo jídla nadbytek, a tak když je cholesterolu nadbytek, ukládá se v našem těle. A tímto místem ukládání mohou být často naše cévy. Tady nám cholesterol škodí.“

Dr. Robert Greenfield

Kromě funkcí cholesterolu v těle má na jeho škodlivost vliv i způsob, jakým je přenášen.

Cholesterol se v těle pohybuje v těle pomocí lipoproteinů, což jsou látky, které se skládají z tuku a bílkovin. Tento transport probíhá dvěma hlavními způsoby.

Lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL) přenášejí cholesterol z jater do buněk, kde se využívá v několika procesech. Lidé někdy označují LDL jako „zlý“ cholesterol, protože vysoké hladiny LDL cholesterolu v krevním řečišti zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Lipoprotein o vysoké hustotě (HDL) je často označován jako „dobrý“ cholesterol, protože dopravuje cholesterol zpět do jater. Jakmile se tak stane, cholesterol je z těla odstraněn, čímž se snižuje kardiovaskulární riziko.

Zdroj fotky: pexels.com

Mám ideální váhu, nemohu mít vysoký cholesterol

„Ale ano, můžete!“ tvrdí doktor Greenfield. „Cholesterolová rovnováha je skutečně tvořena nejen tím, co jíme, ale také genetikou. Člověk se například může narodit s genetickým sklonem k neefektivnímu zpracování cholesterolu.“

„Protože je to genetické,“ vysvětlil, „říká se tomu familiární hypercholesterolemie a může se vyskytovat až u 1 z 200 lidí. Hmotnost je spíše funkcí vašeho dědičného metabolismu a rovnováhy mezi přijatými a vydanými kaloriemi.“

S tím souhlasil i doktor Paz: „I když máte zdravou váhu, váš cholesterol může být abnormální. Dalšími faktory, které ovlivňují hladinu cholesterolu, jsou potraviny, které jíte, vaše pohybové návyky, to, zda kouříte, a množství vypitého alkoholu.“

Navíc, jak nám řekl Dr. Lajoie, lidé, kteří mají zdravou váhu, mohou mít vysokou hladinu cholesterolu, zatímco někteří lidé, kteří mají nadváhu, vysokou hladinu cholesterolu mít nemusí. „Hladinu cholesterolu ovlivňuje genetika, funkce štítné žlázy, léky, cvičení, spánek a strava“, vysvětlila.

Dále Dr. Lajoie uvedla, že existují také faktory, které nemůžete změnit a které mohou přispívat k vysoké hladině cholesterolu, jako je váš věk a vaše genetika.

Měl bych příznaky, kdybych měl vysoký cholesterol

To je další mýtus. Dr. Paz řekl MNT: „Ve většině případů vysoký cholesterol nezpůsobuje žádné příznaky. Proto se doporučuje nechat si pravidelně vyšetřovat krev na vysoký cholesterol. Věk, kdy se screeningem začít, a frekvence screeningu se řídí individuálními rizikovými faktory.“

Jediné příznaky, se kterými může být cholesterol spojen, by byly pozdní příznaky, kdy je nadměrné nahromadění cholesterolu zodpovědné za poškození a ucpání srdce a cév. To způsobuje bolest na hrudi (anginu pectoris), srdeční infarkt nebo dokonce náhlou smrt,“ řekl Dr. Greenfield.

Dr. Lajoie zopakovala, že vysoká hladina cholesterolu „vede k tichému hromadění plaku v tepnách, dokud není tak závažné, že dojde k mrtvici nebo infarktu“.

Pokud budu jíst hodně „cholesterolu“, budu mít vysokou hladinu

Toto téma je trochu složitější, než by se dalo očekávat. „Spotřeba cholesterolu nemusí nutně přímo souviset s jeho hladinou,“ vysvětlil doktor Lajoie. „Konzumace cukrů, případně jednoduchých sacharidů může mít za následek vyšší hladinu cholesterolu.“

Vysvětlila také: „U lidí, kteří cvičí, je méně pravděpodobné, že dojde ke zvýšení hladiny cholesterolu v důsledku konzumace cholesterolu ve srovnání s lidmi, kteří mají sedavé zaměstnání.“

Podle doktora Greenfielda platí, že pokud konzumujeme více cholesterolu, s největší pravděpodobností se nám cholesterol zvýší. Vysvětlil proč:

„Nejdete do obchodu a nekoupíte si balení cholesterolu, ale kupujete červené maso, sýry a vejce. Červené maso obsahuje nasycené tuky a cholesterol. Cholesterol je živočišný produkt, takže položky, které obsahují nasycené tuky, nejenže zvyšují hladinu cholesterolu, ale zvyšují konkrétně ‚špatný‘ neboli LDL cholesterol, který se pak usazuje v arteriální stěně našich cév.“

Dr. Robert Greenfield

Hladiny cholesterolu se musí obávat pouze muži

V letech 2015-2018 byla prevalence vysokého celkového cholesterolu u dospělých v USA 11,4%. Při porovnání mužů a žen byla prevalence vysokého celkového cholesterolu 10,5% u mužů a 12,1% u žen.“

„Srdeční onemocnění je zaměstnavatelem rovných příležitostí,“ souhlasí doktor Greenfield.

„U žen se po ztrátě ochranných účinků estrogenů začíná riziko srdečních onemocnění zrychlovat a vzniká u nich stejné riziko jako u mužů“ vysvětlil.

„Ve skutečnosti je to, protože se u žen srdeční choroby objevují v pozdějším věku a žijí déle. V ženské populaci je ročně zaznamenáno více srdečních infarktů než u mužů.“

Řekl nám také, že pokud ženy prodělají infarkt, mají obvykle horší následky a že ženy jsou vystaveny mnohem vyššímu riziku úmrtí na srdeční onemocnění než na rakovinu prsu.

Zdroj informací: https://www.medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-all-about-cholesterol
Zdroj fotky: pexels.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X