Snad každý by si přál zdravé bílé zuby bez kazů. Náš chrup je dokonalým odrazem naší životosprávy a v tomto článku se dozvíte, jak si zajistit zdravé zuby bez nutnosti návštěvy zubaře.

Cesta ke zdravým zubům

Stejně jako ostatní pohromy 21. století, včetně srdečních chorob, autoimunity a diabetu, je i zubní kaz výsledkem zejména chronického stresu a nedostatku živin. Nedostatek živin má za následek vznik dutin, které jsou pro zubní kaz příhodné. Zuby jsou nejpevnější částí těla, chrání je silná sklovina a vápník s fosforem se zde starají, aby bylo zaceleno každé prázdné políčko uvnitř i na povrchu zubu.

mlsáníPokud tělu vápník s fosforem chybí, zuby slábnou a objevují se prázdné prostory. Každý z nás má v ústech přirozené bakterie, ty se živí zejména sacharidy a jako vedlejší produkt vylučují kyselinu mléčnou. Pokud zůstane v prostředí zubů, způsobuje demineralizaci, které se odborněji říká kyselinová eroze. V ústech by nikdy nemělo být kyselé prostředí. K remineralizaci dochází, když sliny neutralizují kyselé prostředí v ústech a tím pomáhají zuby chránit. Problém nastává ve chvíli, kdy demineralizace překonává remineralizaci. Nedostatek živin a nadměrný příjem sacharidů otevírá cestu k degradaci skloviny. K notorické demineralizaci přispívají zejména kyselé nápoje (hlavně slazené nápoje). Pokud máte citlivé zuby, pravděpodobně jde o výsledek kyselinové eroze. Dlouhodobá demineralizace způsobuje, že se zubní kaz prožere přes dutinky zubu až do měkké tkáně, kde odhaluje nervová zakončení a zuby jsou následně výrazně citlivější na horká, studená nebo kyselá jídla.

Je možné zuby léčit a uzdravit?

Základem zdravých zubů je správná výživa a správné prostředí v dutině ústní. Se správnou výživou dojde k vyplnění dutinek v zubu a k posílení měkkých tkání. Pokud okamžitě změníte způsob stravování, můžete se vyhnout rozpadu zubů a naopak je posílit. Mnoho kultur po celém světě zubní kaz vůbec nezná. Je to způsobeno tím, že mají zcela jiné stravování a od narození konzumují všechny potřebné živiny pro zdravé a silné zuby. Když se to spojí i s psychickou pohodou, tělo se odvděčí dokonalými zuby. V moderním světě dávají rodiče svým dětem již od narození rafinované výrobky, které pro zuby nejsou zdravým řešením, dříve rafinované produkty neexistovaly a zubních problémů bylo podstatně méně.

8 tipů, jak uzdravit své zuby

1. Snažte se vyhýbat rafinovaným produktům

Namísto rafinovaných produktů se zaměřte na zdravou stravu bohatou na vitamín D, který napomáhá ke správnému vstřebávání vápníku.

2. Konzumujte vitamíny rozpustné v tucích

Ty hrají velmi důležitou roli při remineralizaci. Jde zejména o vitamíny A, D, E a K2 . Skvělým zdrojem důležitých vitamínů je za studena lisovaný olej z tresčích jater, je snadno dostupný a stačí konzumovat pouze půl čajové lžičky denně společně s jídlem.

3.Konzumujte dostatek minerálů

Ideální jídlo pro podporu zdraví zubů by mělo obsahovat ideálně 1,48 gramu vápníku a 1,28 g fosforu. Zcela ideálním zdrojem je rybí polévka nebo například dušená masa.

4. Dejte do pořádku trávení

Pokud má dojít ke správnému vstřebání všech živin, je potřeba mít v pořádku trávení, zejména správnou hladinu žaludečních kyselin.

5. Vyhněte se neustálé konzumaci sladkostí

Dnešní doba nás nutí stále něco jíst, ať už to jsou sladké a slané dobroty u televize nebo malé nezdravé svačinky v práci. Neustálá konzumace vede k neustálému vytváření kyselého prostředí v ústech. Je třeba se tomuto zlozvyku vyvarovat, omezit neustálou konzumaci a srovnat pH v ústech.

6. S fluoridem opatrně

Mnoho lidí je přesvědčeno, že pro zdravé zuby jim postačí dostatek fluoridu v zubní pastě a ústní vodě. Fluorid je neurotoxin, který je nebezpečný a některé studie ho spojují s nižším IQ u dětí. Některé vědecké výzkumy poukazují, že je v zubních pastách naprosto zbytečný a jde zejména o reklamu na lidi, kteří uvěří tomu, že ho potřebují konzumovat co nejvíce.

7. Čistěte si i jazyk

Téměř nejvíce bakterií ulpí na jazyku, ale ten si čistí jen málokdo. Pro výraznou eliminaci bakterií v ústech je vhodné si společně se zuby čistit i jazyk, ať už kartáčkem nebo speciální škrabkou.

8. Vyberte správnou zubní pastu

Ideální zubní pasta je bohatá na minerály, obsahuje Tea tree olej (podporuje likvidaci bakterií), nezpracovanou sůl (pomáhá s obrušováním) a éterické oleje (namísto umělých aromatických přísad).