Onemocnění, kterým může být běžně postižen každý člověk, útočí velice zákeřně, každoročně si totiž vyžádá milióny obětí na celém světě. Patří mezi 3. nejčastější příčinu úmrtí. Zápal plic, neboli pneumonie, může postihnout i vás a v tom případě ihned navštivte svého lékaře a nechte si předepsat antibiotika.

Zápal plic

1Postižení plicní tkáně zánětlivým procesem nazýváme zápalem plic, které může být buď infekční nebo neinfekční. Postihuje dýchací systém a řadíme ho mezi jedno z nejzávažnější onemocnění plic. Nejčastěji útočí na malé děti, seniory a osoby s oslabenou imunitou. A jak takový zápal plic vznikne? Plíce jsou postiženy zánětem a přestávají stoprocentně pracovat a může dojít k jejich poškození. Ve většině případů jde o infekční onemocnění, které je přenášeno kapénkovou infekcí. Původ je buď viroví nebo bakteriální, příčinou mohou být také plísně či parazité. To se však netýká neinfekčního zápalu plic, který je způsoben působením plynných chemikálií, alergickými reakcemi nebo jako následek jiné léčby.

Příznaky

Vysoká teplota, kašel s vykašláváním hnisavého hlenu, bolest na hrudi, obtížné dýchání, to vše vám naznačuje zápal plic. Přidávají se i bolesti svalů a kašel, který trvá několik týdnů, záleží také na typu zápalu plic.

Prevence a léčba

Důležité je, ihned po podezření na zápal plic, nasadit antibiotika, ty se užívají 7-14 dní, i přestože již příznaky odezněly. K antibiotikům můžete doplnit i léky na snížení teploty a léky tlumící kašel. Nepřestávejte brát antibiotika po dvou dnech užívání, jelikož po takové době přichází první úleva, odeznívají teploty, později se mírní kašel. Mírnější zápal plic odeznívá během dvou až tří týdnů. A ač vám přijde, že pro toto onemocnění prevence není možná, není tomu tak. Zdravý životní styl, pestrá strava, pohyb a vyhýbání se kouření je dostatečnou prevencí, kterou posilujete svou imunitu. Můžete také podstoupit očkování.