Může naše špatné držení těla způsobovat únavu?

„Sedni si rovně“, případně též „nehrb se“, to jsou věty, které si někteří z nás vybavují ze svého dětství. Také jste obraceli oči v sloup, kdykoli rodiče nebo učitelka ve škole vyřkli tato slova? Na jednu stranu bylo naše rozladění pochopitelné, ale na stranu druhou je teď, když jsme starší, možná na čase přiznat, že požadavek na správné sezení měl své opodstatnění.

Proč se vyplatí stát a sedět rovně?

Dobré držení těla vypadá dobře, to se nedá popřít. Když chodíme s rovnými zády, rameny zatlačenými dozadu a nepředsazenou bradou, působíme sebejistě, sebevědomě i štíhleji. Když hlavu neustále klopíme dolů a choulíme ramena, efekt je zcela jiný. Špatné držení těla se ale kromě vzhledu může projevit i na našem fyzickém a psychickém stavu a ovlivnit naši energii. Pokud jste se většinu vašeho dětství a mládí hrbili, ať již u počítače, televize či u knížky, a nyní máte potíže s chronickou únavou, může to spolu překvapivě souviset.

Co se děje, když se hrbíme?

K naší únavě může totiž skutečně do značné míry přispívat špatné držení těla. Naše tělo je navrženo tak, aby fungovalo určitým způsobem. Pokud máme například drobné zranění kolene a změníme kvůli němu způsob chůze, může tato změna více namáhat určité svaly či klouby a bránit jim ve správné činnosti. To si většinou uvědomujeme.

Menší pozornost již věnujeme tomu, že k podobné situaci může docházet, když dlouhodobě špatně stojíme nebo sedíme, naše tělo se totiž ocitne v nerovnováze. Pokud dlouho sedíme či stojíme se špatným postavením páteře, tedy rozumějte ne rovně, může docházet ke zkracování a stlačování některých svalů, což následně způsobuje bolest, typicky krční či bederní páteře. Nepříznivý vliv má tento stav též na rozsah pohybu.

Žena trpící bolestí bederní oblasti zad a únavou v důsledku špatného držení těla.
zdroj: freepik.com

Také vám při pohledu na telefon dochází kyslík?

Špatné držení těla může způsobovat únavu také tím, že ovlivňuje hladinu kyslíku. Hrbení totiž může zužovat některé žíly a tepny a omezovat průtok krve. Nedostatečný přísun krve do orgánů znamená, že se k nim nedostane dostatek kyslíku, takže se naše tělo může začít vypínat, aby šetřilo energií. Studie publikovaná v časopise Journal of Physical Therapy Science například dospěla k závěru, že držení těla, které zaujímáme při pohledu na chytrý telefon, vede často ke zhoršení dýchacích funkcí.

Jak jinak může špatné držení těla ovlivnit vaše zdraví?

V neposlední řadě špatné držení těla může způsobovat nejen bolesti krku a zad a nesprávné postavení páteře, ale také zhoršené kognitivní funkce a zažívací problémy. Je to tím, že vše souvisí se vším. Když nesedíte nebo nestojíte s rovnou páteří, vaše plíce nemohou správně fungovat, což znamená, že nemůžete správně dýchat a váš mozek nedostává potřebný kyslík, což může přispívat k tomu, že se hůře soustředíte a dříve se cítíte unavení. Když navíc sedíte shrbení, máte stlačený žaludek i další části trávicího traktu. Věnovat větší pozornost našemu držení těla se tak vyplatí z mnoha důvodů.

Dalším z problémů dnešní doby je únavový syndrom? Jak s ním bojovat?

Zdroj: spineandhealth.com.au, ncbi.nlm.nih.gov, neurosurg.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X