Co vlastně znamená mít vysoký tlak? Jaké jsou příčiny, prvotní příznaky a možná prevence hypertenze? Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je typ kardiovaskulárního onemocnění. Tato nemoc se považuje za civilizační chorobu a jejímu vzniku se dá včas přecházet. Jak? To se dozvíte v následujících řádcích.

Projevy vysokého krevního tlaku

Ne nadarmo se hypertenzi říká tichý zabiják. Mnohdy totiž není doprovázena žádnými příznaky a nemocný člověk o ní nemusí mít ani ponětí. Pokud už se příznaky objeví, tak se nejčastěji jedná o:

  • bolesti hlavy 
  • krvácení z nosu
  • pocity dušnosti 

Byl už vám vysoký krevní tlak potvrzen lékařem? Nevěšte hlavu, stále existuje celá řada opatření, které můžete zařadit do svého každodenního života. Díky nim se výš stav nejen zlepší přirozenou cestou, ale možná se časem i zbavíte užívání léků na tlak. Přečtěte si co dělat, když vám diagnostikují vysoký tlak.

tlakoměr na stole
pixabay.com

Vnější spouštěče hypertenze a její prevence

Jak již bylo řečeno v úvodu, vysoký krevní tlak je civilizační chorobou, k jejímu vzniku může přispět to, co jíte, váš životní styl, věk i genetika. Pojďme se na spouštěcí faktory podívat zblízka.

Jedním z hlavním rizikových faktorů je beze sporu genetická zátěž. Jinými slovy, trpí vaši rodiče, prarodiče či další příbuzní vysokým krevním tlakem? Pak byste měli věnovat zvýšenou pozornost nejen pravidelným kontrolám u lékaře, ale zejména se snažit toto riziko snížit zdravým životním stylem. Vyvážená strava, omezení solení a pravidelný pohyb totiž mohou ovlivnit možná více, než si myslíte.

Nepodceňujte ani stres. Zažíváte ho každý den v práci? Možná je načase zamyslet se nad svým zaměstnáním. Stres je totiž spouštěčem většiny civilizačních chorob. 

Vysoký tlak se pojí s celou řadou dalších onemocnění. Trpíte cukrovkou nebo vysokým cholesterolem? I to zvyšuje pravděpodobnost výskytu hypertenze.

Nadváha a hypertenze

Trpíte nadváhou či obezitou? Opět platí, ať do svého každodenního života začleníte pohyb. Vyšší váha totiž také přispívá k vyššímu krevnímu tlaku. V tomto případě je také vhodné zmínit, že za choroby krevního oběhu může zejména tzv. viscerální tuk, tedy faldíky v oblasti břicha, které přímo obklopují důležité orgány. Pokud máte větší břicho, zbavte se jej nejen z estetických, ale také zdravotních důvodů. Zázraky se nedějí přes noc, ale přesto vás možná překvapí, jak dlouho trvá hubnutí břicha.

Špatná životospráva rozhodně ke vzniku vysokého krevního tlaku přispívá. Spousta soli a špatných tuků v jídelníčku neprospívá vašemu srdci ani cévám. Omezte proto jejich konzumaci.

Sedavý způsob života a málo fyzické aktivity také napomáhá ke vzniku hypertenze. Proto si každý den dopřejte alespoň 20 minutovou procházku.

stresová situace při studiu
pixabay.com

Toxické prostředí, které vám zvyšuje tlak

Víte, že prostředí, v jakém se každý den pohybujete, má přímý vliv na váš zdravotní stav? Vnitřní i vnější toxiny mohou ovlivnit také riziko vysokého tlaku, proto byste si měli dát pozor nejen na to, co jíte, ale také další látky, které přijímáte.

Vykouříte každý den krabičku cigaret? Hypertenze je jednou z nemocí, kterou může kouření způsobit. To samé platí i o nadbytečném užívání alkoholu.

A pozor si dávejte i na léky, které užíváte. Některé mohou přispět ke zvýšení krevního tlaku.

Vysokému krevnímu tlaku se můžete vyhnout tak, že budete dodržovat zásady zdravého životního stylu. Přestaňte, či alespoň omezte kouření a spotřebu alkoholu, pravidelně jezte, hýbejte se a dopřávejte si čas pouze pro sebe. 

Zdroj: familydoctor.org