Připravte se na jarní alergie s rozumem a zvládněte je jako nic

Jaro je krásné, ale je to také nejnáročnější roční období pro sezónní alergie. Rostliny začínají uvolňovat pyl a miliony lidí se sennou rýmou začínají smrkat a kýchat. Na co si dávat pozor?

Zjistěte proč máme alergie a jak se lze bránit

Lék na alergii neexistuje, ale můžete podniknout kroky k jejímu omezení, od léků až po návyky v domácnosti. Příčiny jarních alergií. Největším spouštěčem jarních alergií je pyl. Stromy, trávy a plevele uvolňují tato drobná zrnka do ovzduší, aby oplodnily ostatní rostliny. Když se dostanou do nosu alergika, vyvolají v jeho těle bouřlivé reakce.

Imunitní systém mylně považuje pyl za nebezpečí a uvolňuje protilátky, které na alergeny útočí. To vede k uvolňování chemických látek zvaných histaminy do krve. Histaminy vyvolávají rýmu, svědění očí a další příznaky, které jsou alergikům až příliš známé. Pyl se může šířit na kilometry daleko, takže nejde jen o rostliny ve vašem okolí.

Mezi největší spouštěče například patří tyto stromy

Alergenní stromy: alder, jasan, osika, buk, bez černý, cedr, chvojník, cypřiš, jilm, hickory, jalovec, javor, moruše, dub, oliva, palma, borovice, topol, platan a vrba.

Alergenní trávy a plevele: bermudy, kostřava, johnson, červen, sad, víceleté žito, redtop, slanomilná tráva, sladká jarní a timothy.

zdroj: pixabay.com

Spouštěčem jarních alergií není pouze pyl

Množství pylu bývá vysoké zejména ve větrných dnech, kdy vítr zvedá tato kýchavá zrnka a roznáší je vzduchem. Deštivé dny naopak alergeny odplavují.

Pyl není jediným spouštěčem alergie v tomto ročním období. S jarními dešti dochází k většímu výskytu plísní uvnitř i vně vašeho domova. A jarní úklid také rozvíří roztoče v celém domě.

Poznejte alergii včas a preventivně se chraňte

První alergenní příznaky: výtok z nosu, slzení očí, kýchání, kašel, svědění očí a nosu, tmavé kruhy pod očima

Pravidelné kontroly jsou důležité. Léčená alergie vs. neléčená alergie

Začněte u svého běžného lékaře. Ten vás může odeslat na vyšetření k alergologovi. Alergolog vám může provést kožní test, který spočívá buď v píchnutí do povrchu kůže malým množstvím alergenu, nebo ve vstříknutí malého vzorku zředěného alergenu pod kůži paže nebo zad. Pokud jste na danou látku alergičtí, vytvoří se vám malý červený hrbolek (tzv. wheal nebo hive). Někdy vám může být proveden krevní test.

Léčba alergií bez předpisu a na předpis. Existuje mnoho léků, které mohou zmírnit příznaky alergie. Patří mezi ně: Antihistaminika snižují kýchání, smrkání a svědění tím, že snižují množství histaminu v těle.

Dekongestiva zmenšují krevní cévy v nosních průchodech a zmírňují tak překrvení a otok. Kombinace antihistaminik a dekongestiv kombinuje účinky obou léků. Dekongestiva v nosním spreji zmírňují překrvení a mohou uvolnit ucpané nosní průchody rychleji než perorální dekongestiva bez některých nežádoucích účinků. Steroidní nosní spreje zmírňují zánět a jsou preferovanou počáteční léčbou. Pouze tři z nich jsou dostupné bez předpisu.

Nosní sprej s kromolinem sodným může pomoci předcházet senné rýmě tím, že zastaví uvolňování histaminu dříve, než může vyvolat příznaky alergie.

Oční kapky zmírňující svědění a slzení očí. Ketotifen (Zaditor) je volně prodejný.

I když si tyto léky na alergii můžete koupit bez lékařského předpisu, je dobré se nejprve poradit s lékařem, abyste se ujistili, že jste vybrali správný lék. Některá antihistaminika mohou vyvolat pocit ospalosti, proto buďte opatrní, pokud je užíváte během dne. K dispozici jsou také typy, které nepůsobí ospalost. Pokud máte pocit, že potřebujete volně prodejná antihistaminika a dekongestiva déle než několik dní, poraďte se se svým lékařem.

Vyzkoušejte přírodní prostředky proti alergii

K výplachu nosu se používá kombinace teplé vody, asi čtvrt lžičky soli a čtvrt lžičky jedlé sody, která odstraňuje hleny a otevírá dutiny. Můžete použít lahvičku se stlačovacím nástavcem nebo neti pot, který vypadá jako malá konvička. K přípravě roztoku použijte destilovanou, sterilní nebo předem převařenou vodu. Důležité je také irigační zařízení po každém použití opláchnout a nechat ho otevřené, aby vyschlo na vzduchu.

zdroj: webmd.com/allergies/spring-allergies

foto: pixabay.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X