Pilates a zajímavosti kolem populární aktivity

Někomu pilates se může jevit jako další populární aktivita posledních několika let, ale opak je pravdou. Podívejme se na původ tohohle velice prospěšného protahovacího cvičení a také na zajímavosti kolem něj.

A vezměme to od začátku. Přesuňme se do roku 1883 do německého městečka Mönchengladbach, kde do rodiny řeckého gymnasty a naturopatky narodil Joseph Hubertus Pilates. Obě profese rodičů hrály v životě Josepha později zásadní roli.

Už od malička trpěl malý Pilates astmatem, revmatickou horečkou a ve škole ho šikanovaly větší děti, dokonce tak, že mu v pěti lety vyrazily oko. On se však nevzdal a začal na sobě intenzivně pracovat. Začal posilovat svoje tělo kulturistikou, jógou, gymnastickou, lyžováním, boxem i bojovým uměním.

Už díky svým rodičům a studiu východní filozofie byl přesvědčený, že k dokonalému souladu dochází, když je plně propojeno tělo, mysl a duše. Pustil se proto do vytváření energetických fyzických cvičení se zaměřením na zvýšení dechové kapacity, jenž byla zaměřena na správné držení těla, koordinaci, sílu, rovnováhu a ohebnost.

Těsně před první světovou válkou žil Pilates v Anglii, kde působil jako umělec v cirkuse, instruktor sebeobrany a boxer. Udeřila válka a spolu s dalšími Němci byl poslán do internačního tábora na ostrově Isle of Man. Tam začal používat svoje metody v praxi, učil je ostatní a svoje techniky dál rozvíjel. Experimentoval a připojoval pružiny k postelím v nemocnici a pomáhal rehabilitovat pacienty, a to s velkým úspěchem.

Po válce se vrátil do rodného Německa, kde posiloval svoji pověst úspěšného léčitele a fyzického trenéra. Odmítl však spolupracovat s místní armádou a tak si sbalil kufry a vydal se do Spojených států. Cesta byla více než osudová, protože na lodi po cestě do New Yorku poznal svoji ženu Claru.

Založili si studio, kde Joseph učil svoje cvičební metody tehdy pod názvem Contrology, a to se stalo brzy hitem, převážně mezi tanečníky baletu a moderního tance. Amerika si nový sport zamilovala a začal se dostávat na širší trh. V 70. letech aktivitu proslavily celebrity a tím se postaraly o jeho globální rozvoj.

Dnes se cvičí forma pilates po celém světě a jeho obliba neustále narůstá. Hodí se pro muže, ženy a všechny věkové kategorie. Zaměřuje se především na střed těla, správné držení těla a vědomé dýchání.

Pilates se cvičí na podložce nebo na strojích. Jenom pro podložku existuje 34 cviků.Například odporový trénink, jedna z podstat cvičení pilates, vytváří podle vědeckého výzkumu svalovou hmotu a startuje metabolismus tím, že pálí kalorie po zbytek dne. Pilates vysvětloval, že kdy skočíte dolů z kola nebo běžeckého pásu, tělo přestane spalovat kalorie.

Pilates je prokazatelně prospěšným tréninkem, protože zvyšuje naši koncentraci, a i to patří k důvodům, proč si lidé s náročnými profesemi cvičením pilates pomáhají. Pro příklad lze uvést fotbalového mága Christiana Ronalda, zpěvačku Madonnu, členku týmu PokerStars Celina Lin, hollywoodskou herečku Umu Thurman, českou herečku Jitku Schneiderovou, komika Russella Branda nebo modelku Christy Turlington.

Pilates je často chybně zaměňováno za jógu. Obě aktivity mají mnoho společného, především zaměření na dech, pružnost a ohebnost. Jóga je zaměřena na protahování, ale pilates tělo ve stejném okamžiku tělo i posiluje.

Lidské tělo je v neustálém procesu detoxikace a regenerace buněk. Ve skutečnosti se naše tělo během roku úplně obmění. A tady přichází lymfatický systém, který čistí lymfu a přináší do oběhu potřebné živiny. Cvičením pilates svůj lymfatický systém podpoříte.

Při cvičení se nenechává nic náhodě, vždy platí kvalita před kvantitou. Abyste dosáhli žádaných výsledků, je nutné dělat vše precizně od držení těla, přes dýchání po počet opakování. Nejlépe se spojit s certifikovaným instruktorem, který vás navede.

Dýchání je základ našeho bytí i pilates. Je extrémně důležité vydechovat z plic veškerý starý vzduch, něco jako vymačkat mokrý ručník, jak se někdy říká. Žádné cvičení nemůže být maximálně přínosné bez vědomého nadechování a vydechování.

Pilates má obrovskou škálu výhod a dá se zařadit do tréninku nebo jako samostatný fitness program. Stačí si najít vhodné studio anebo se jen inspirovat videi na internetu anebo si pořídit knihu. Každopádně za vyzkoušení nic nedáte.

Zdroj obrázku: Prostock-studio, fizkes / Shutterstock.com

Milan

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X