Operace očí mají díky kmenovým buňkám nové možnosti

Zhoršující se zrak v důsledku vyššího věku má několik příčin. Zatímco řadu z nich můžeme ovlivnit změnou životního stylu, v některých situacích dojde i na operativní léčbu. Nejnovější studie zkoumala možnosti operace očí s použitím kmenových buněk. Jaký byl výsledek?

Proč se stářím přichází slepota

Jednou z hlavních příčin ztráty zraku je takzvaná AMD což je makulární degenerace související s věkem. Ovlivňuje střední část našeho vidění a postihuje lidi ve věku kolem 50 let. Příčina tohoto onemocnění není zcela známá, přispět k tomuto může kouření, vysoký krevní tlak, rodinné dispozice nebo obezita.

AMD nezpůsobuje úplnou slepotu, ale dokáže vás nepříjemně omezit ve vašich běžných denních aktivitách. Pokud nebudete onemocnění léčit, může se vám časem zhoršit. Existují dvě hlavní formy, a to takzvané suché AMD a mokré AMD. První zmíněná forma nastupuje jako první, může se vyvíjet i několik let než se projeví. Naopak mokrá AMD přichází rychle po prvním stádiu onemocnění a projeví se rychle během několika týdnů či měsíců.

Stařecká slepota lze řešit operací
pixabay.com

Jak pomohli Britští vědci pacientům

Britští výzkumníci z University College London, Moorfields Eye Hospital a farmaceutické společnosti Pfitzer věří, že našli cestu, jak pomoci starým slepým lidem. Jejich studie byla nejprve publikována v Nature Biotechnology, poté v BBC, které uvádí, že jeden z pacientů při rozhovoru prohlásil, že výsledek je „brilantní“.

Vědci u dvou pacientů opravili membránu v zadní části oka, tuto oblast odborně nazýváme retinální pigmentový epitel, pomocí náplasti z kmenových buněk. Výsledek byl překvapivý pacienti byli schopni s brýlemi po roce znovu číst! Operace byla sice provedena jen u mokré AMD, lékaři ale doufají, že brzy půjde tímto způsobem řešit oba typy onemocnění. 

Rizika oční operace

Zdá se vám být tento (po)krok lékařů poněkud riskantní? Nejste zdaleka jediní. Tento zákrok byl doposud proveden pouze u dvou pacientů, což opravdu není mnoho. V jejich studii nebyly uvedeny žádné nežádoucí účinky a potenciální rizika, která mohou nastat. V nejhorším případě může údajně dojít k oddělení sítnice. Pokud se do této fáze pacient dostane, je nutná rychlá operace, aby se zabránilo trvalé ztrátě zraku.

Aby si lékaři mohli být jisti, že je operace tou správnou variantou, musí provést ještě několik zkušebních operací s dlouhodobým sledováním výsledků.

Operace umožnila obnovu zraku
pixabay.com

Studie testovala metodu přímo v praxi

Po několika testovacích operacích u zvířat a řadě klinických testů přistoupil tým odborníků k operování lidského zraku. Operace byla provedena u jedné ženy (60 let) a u jednoho muže (80 let).

Během operace užívali steroidní tablety, které mají zabránit odmítnutí takzvané náplasti. Tato náplast se skládá ze 100 000 kmenových buněk. To jsou buňky vzniklé z embryonálních kmenových buněk, které mají potenciál se přeměnit v jiný typ tělních buněk, v tomto případě v retinální pigmentový epitel. Nyní oba pacienti žijí svůj běžný život, a zároveň jsou nadále pod kontrolou lékařů, kteří hlídají, zda je náplast na správném místě, zda nedochází k poškození nebo k oční chorobě.

Operace očí pomocí kměnových buněk
pixabay.com

Komplikace operace očí

Dobrou zprávou je, že náplasti byly pacientům úspěšně implantovány a oba cítili zlepšení zraku. Bohužel nic se neobejde bez komplikací, které i zde u pacientů nastaly. První osoba s diabetem 2. typu pocítila negativní vliv na užívání steroidů, které jsou nutné k tomu, aby nedošlo k odmítnutí náplasti a dále se u ní začalo rozvíjet oddělení sítnice.

Druhá osoba měla problémy se stehy. Všechny tyto komplikace zvládli lékaři naštěstí včas vyřešit. Jeden z pacientů uvedl, že se mu zdá vidění dokonce slabší než před zákrokem a druhý z pacientů prohlásil, že pociťuje nepříjemné zkreslení.

Vědci o své technice léčby uvedli, že tato metoda má velký potenciál a nemusí se nutně týkat pouze operace očí. Sami uznávají, že je nutné ještě provést dlouhodobý výzkum, aby se operace mohla prohlásit za bezpečnou a efektivní. Dalším krokem by měla být možnost léčit jak suchou, tak mokrou formu AMD.

Karolína Jelínková

Ráda jsem součástí přírody a sleduji, jak je rozmanitá a co všechno se v ní odehrává. Je to kouzlo. Kouzlo, které bychom měli chránit a pečovat o něj. Stejně tak by měl mít člověk rád sám sebe, protože každý z nás je malou součástí velké přírody.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X