O zákeřné leukémii slyšel snad každý z nás, ať už z bližšího okolí nebo z dojemného amerického filmu. Ale víte, jaké onemocnění leukémie je a co všechno si prožijí lidé, kteří s ní bojují?

Leukémie a její projevy

leukémieMůžeme ji velice zjednodušeně chápat jako rakovinu krve. Jde o nádorové onemocnění, které postihuje celý organizmus a jsou jím postupně prostoupeny všechny orgány, jelikož vychází z krvetvorné tkáně a lymfatických uzlin. Postihuje jak děti, tak starší osoby, na věku opravdu nezáleží. Mezi rizikové osoby, které jsou náchylnější k tomuto onemocnění, se řadí lidé, kteří kouří, jsou často blízko radioktivnímu záření nebo jsou vystaveni pesticidům. Existuje mnoho druhů leukémie. Některé druhy mají méně závažný charakter, přesto mohou postupně přejít v horší formu leukémie. Mezi základní poruchy spojené s leukémií patří zvýšená krvácivost a srážlivost krve. Každá leukémie je také charakteristická svým histologickým typem nádoru. Vyčleňují se čtyři základní typy: akutní a chronická myeloidní leukémie a akutní a chronická lymfatická leukémie. Akutní označuje rychlejší průběh nemoci, chronická naopak pomalejší.

Léčba leukémie

Léčba se u každého typu leukémie dost liší. U akutní myeloidní leukémie se snaží pacienta zbavit leukémických buněk. Základní léčbou stále zůstává chemoterapie. Léčba trvá obvykle několik týdnů a přináší sebou spoustu nežádoucích účinků. Možnou léčbou je také ozařování a celotělová transplantace kostní dřeně. U chronické myeloidní leukémie je vhodná transplantace kmenových buněk, které jsou nejvhodnější od příbuzných dárců. Zkouší se i cytostatika a vakcinační léčba. Léčba je v těchto případech náročná a záleží na rozšíření onemocnění. Tato nemoc si opravdu nevybírá a postihuje obrovské množství lidí. Při jakémkoliv podezření či predispocizím, určitě navštivte svého lékaře a o všem ho informujte.