Ledvinové kameny: Existují na ně nějaké domácí léky?

Pokud jste někdy měli nebo máte ledvinové kameny, je více než pravděpodobné, že jste při hledání způsobů, jak zmírnit nepříjemnou bolest, nenechali kámen na kameni. Bolest a další příznaky souvisejí většinou s ucpáním, které může ledvinový kámen způsobit, když putuje močovodem z ledvin do močového měchýře. Je možné se ledvinových kamenů zbavit sami doma?

Jak zjistit, zda máte ledvinové kameny

Ledvinové kameny jsou pevné a různě tvarované útvary nebo krystaly z minerálů a solí, které se tvoří v močových cestách. Mohou být způsobeny několika faktory, jako je dehydratace, nevhodná strava, zdravotní stav, léky nebo genetika. Existují také různé typy kamenů, například oxalát vápenatý, fosforečnan vápenatý, kyselina močová či struvit. Nejčastějším druhem je ale šťavelan vápenatý, tvoří asi 70 % kamenů. Bohužel žádný kouzelný lektvar ani domácí léčba, která by dokázala stoprocentně rozpustit nejčastěji se vyskytující kameny, neexistuje.

Nejčastějším příznakem ledvinových kamenů je bolest zad, břicha nebo boku. Mezi další příznaky patří nevolnost, zvracení, krev v moči, bolest při močení, nemožnost močit či potřeba častějšího močení, dále zapáchající či zakalená moč, horečka nebo zimnice. Tyto příznaky se obvykle objevují, když se kámen přesune z ledviny do močovodu. Kameny, které jsou uvnitř ledvin, většinou bolest nezpůsobují.

Pokud tedy není možné kameny rozpustit, co můžeme dělat?

Odpověď je jednoduchá i složitá zároveň. Pracovat na prevenci. Několik změn životního stylu může výrazně pomoci snížit riziko tvorby kamenů.

  • Pijte dostatek tekutin – důvodem číslo jedna, proč se ledvinové kameny tvoří, je to, že nepijeme dostatek tekutin. Dobrá hydratace je jedním z nejdůležitějších faktorů prevence. Voda je samozřejmě nejlepší, ale všechny tekutiny se počítají. Při odchodu kamene může zvýšení příjmu vody pomoci proces urychlit. Odborníci radí, abyste se snažili vypít až dvanáct sklenic vody denně místo obvykle doporučovaných osmi.
  • Konzumujte citrusy – citrusy jsou důležité, protože obsahují citrát, chemickou látku, která zabraňuje tvorbě vápenatých kamenů. Citrát může také rozbíjet malé kameny, což umožňuje jejich snadnější průchod. Ať už si dáte do vody vymačkaný citron nebo si nakrájíte pomeranč, je dobré tyto potraviny zařadit do svého jídelníčku.
  • Pijte šťávu z granátového jablka nebo řapíkatého celeru – šťáva z granátového jablka se již po staletí používá ke zlepšení celkové funkce ledvin. Je plná antioxidantů, které pomáhají udržovat ledviny zdravé a mohou hrát roli v prevenci vzniku ledvinových kamenů. Snižuje také hladinu kyselosti moči. Nižší hladina kyselosti snižuje riziko vzniku ledvinových kamenů v budoucnu. Předpokládá se, že podobně odstraňuje toxiny, které přispívají k tvorbě ledvinových kamenů, též celerová šťáva.
Šťáva z granátvého jablka jako prostředek proti ledvinovým kamenům.
zdroj: pixabay.com

Další tipy, které se vyplatí znát

  • Nebojte se vápníku – vzhledem k tomu, že nejčastějším kamenem je šťavelan vápenatý, mnoho lidí si myslí, že vyhýbání se příjmu vápníku nebo jeho omezení pomáhá předcházet vzniku ledvinových kamenů. Vápník ale není nepřítelem, váže oxaláty ve střevě. Pokud omezíte vápník ve stravě, pak oxaláty, které konzumujete, neodejdou trávicím traktem stolicí. Budou se vstřebávat a pak se dostanou ven močí, což není to, co chceme.
  • Hlídejte si příjem sodíku – dodržování diety s nízkým obsahem sodíku, přibližně 2 000 až 2 300 miligramů denně, může pomoci předcházet ledvinovým kamenům. Příliš mnoho sodíku ve stravě může vyvolat vznik ledvinových kamenů tím, že zvyšuje množství vápníku v moči. Nejvíce sodíku obvykle obsahují zpracované a konzervované potraviny.
  • Zkuste jablečný ocet – jablečný ocet obsahuje kyselinu octovou, která podle studií též pomáhá snižovat tvorbu ledvinových kamenů. Doporučuje se rozmíchat dvě polévkové lžíce jablečného octa ve 200 mililitrech vody. Směs lze popíjet nebo použít jako zálivku na salát. Při požití většího množství může ale jablečný ocet vést k nízké hladině draslíku a osteoporóze. Směs by též neměli pít diabetici.

Jak snadno snížit příjem soli, a pomoci tak svým ledvinám?

Zdroj: healthline.com, researchgate.net, eurekalert.org, health.ucsd.edu, ajprd.com, kidney.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X