Měsíček lékařský, to je jeden z dalších pokladů mezi bylinkami, protože ten, co v léčivých účincích zastane, to si zasluhuje velkou pozornost. Měsíček se využívá nejen v lékařství, ale i v kosmetice pro jeho příznivý vliv na pokožku. Z této úžasné okrasné rostlinky můžeme připravit čaj, nálev, mast, koupel, tinkturu atd.

Sbíráme…

Z měsíčku sbíráme a používáme květy, listy i stonky. To vše sbíráme jen za slunečného počasí, neboť právě v té době má měsíček největší léčebné účinky. Použít ho můžeme, stejně jako většinu bylinek, buď čerstvý, nebo sušený.

Měsíček obsahuje

V měsíčku najdeme silice, saponiny, flavonoidy, hořčinu, kyselinu salicylovou, vitamín C, polyacetylenové sloučeniny.

Léčivé účinky

Měsíček má antiseptické, antibakteriální, hojivé a protizánětlivé účinky. Čistí krev i organismus, snižuje krevní tlak, používá se na křečové žíly, hnisavé rány, kvasinkové záněty okolo pochvy, pohmožděné svaly, bércové vředy, omrzliny, popáleniny, plísňová onemocnění, na otoky, krevní podlitiny, proleženiny, zapařeniny, omrzliny, na záněty tlustého střeva.
Rovněž je velmi dobrý na nemoci jater a žlučníku, žloutenku, na záněty močového měchýře a močových cest. Měsíček je prevencí a podpůrnou léčbou při rakovině ženských pohlavních orgánů a prsu, žaludku, jater, tlustého střeva, kůže. Rovněž uklidňuje nervy a zlepšuje činnost srdce. Výborný je na nemoci kůže, jizvy po zranění či po operaci, pihy, stařecké skvrny, svrab, bradavice, škrkavku, ale i na ostrost vidění.

Užití měsíčku

Mast: rozpustíme 1/2 kg vepřového sádla, do něho přidáme 2 hrsti čerstvých, nasekaných květů a necháme přejít varem. Poté na 12 hodin odstavíme. Sádlo znovu rozpustíme a přecedíme do sklenic, uchováváme v chladu a tmě.

Olej: postupujeme stejně jako u masti, jen místo sádla použijeme ½ litru olivového či slunečnicového oleje a 3 hrsti květů měsíčku.

Čaj: jedna vrchovatá lžička zalijeme 1/4 litrem horké vody, louhujeme. Podáváme 3x denně. vody.

Umývání měsíčkem: polévkovou lžíci měsíčku zalijeme ½ litrem horké vody, po vylouhování používáme.

Tinktura: plnou hrst květů dáme do láhve a zalijeme 1 litrem pravé pálenky. Necháme 14 dní louhovat 14 dnů na slunci nebo při teplotě 20 °C.

Čerstvá šťáva: listy, stonky a květy umyjeme a dáme do odstředivky, a tak získáme šťávu.

Věděli jste: že když jsou květy měsíčku po sedmé hodině ranní uzavřené, že bude ten den pršet?