Bílá ředkev, nebo také japonská bílá ředkev Daikon, je snadno dostupnou plodinou, kterou lze snadno koupit v obchodě nebo si ji vypěstovat svépomocí na zahrádce. Pokud ji znáte jen jako potravinu, měli byste vědět, že se jedná se o velmi významný lék, který je oblíbený zejména v tradiční asijské medicíně.

Japonská bílá ředkevBílá ředkev skvěle chutná syrová i vařená, báječně se hodí k masným jídlům i do salátů. Je plná vitamínu C, podporuje detoxikaci organismu a její enzymy napomáhají zdravému trávení. Vhodná je i pro marody, jelikož účinně rozpouští hleny, ničí plísně i bakterie, působí protizánětlivě, pomáhá při nachlazení a zvyšuje imunitu. Je perfektní potravinou při dietách, jelikož redukuje tuk v těle a odstraňuje otoky. Myslet by na ni měly i osoby se srdečními problémy, jelikož příznivě působí na kardiovaskulární systém.

Recepty pro uzdravení těla


Nápoj pro snížení horečky

Účinnost tohoto nápoje spočívá ve zvýšeném pocení, které pomůže snížit horečku. Je však potřeba myslet i na zvýšený příjem tekutin.

Postup:

Nastrouhejte půl šálku bílé ředkve. Smíchejte s polévkovou lžicí sójové omáčky a čtvrtinou čajové lžičky na strouhaného zázvoru. Přelijte horkým tříletým čajem, zamíchejte a pijte, dokud je nápoj teplý.


Nápoj pro podporu vylučování

Tento nápoj je zaměřený na podporu vylučování moči z těla.

Postup:

Nastrouhejte půl šálku bílé ředkve a tu přeceďte hustou gázou, získáte tak čistou šťávu. Smíchejte dvě polévkové lžíce této šťávy se šesti polévkovými lžícemi teplé vody, do které dáte špetku soli. Tuto směs přiveďte do varu. Nápoj pijte pouze jednou denně. Nepokračujte déle než tři za sebou následující dny, nemáte-li zaručen dohled specialisty. Nikdy nepijte, jestliže jste předtím směs nepovařili.


Strouhaná ředkev pro lepší trávení

Strouhaná bílá ředkev pomáhá trávit především tučná, mastná a těžká jídla, včetně jakýchkoliv živočišných výrobků.

Postup:

Nastrouhejte čerstvou bílou ředkev a pokropte ji několika kapkami sójové omáčky. Konzumujte přibližně jednu polévkovou lžíci. Použít můžete i klasickou červenou ředkvičku nebo černou ředkev.


Léčivá lázeň z ředkví

Lázeň není zaměřená na kořen, ale na listy z ředkví. Používá se na prohřátí těla a na ošetřování různých kožních problémů. U žen se používá u problémů s pohlavními orgány. Je užitečná též pro to, aby se odstranil tělesný zápach a přebytky tuků z těla.

Postup:

Usušte listy z ředkve a to buď doma nebo venku ve stínu. Sušte je tak dlouho, až jsou hnědé a snadno se drolí. Nechte vařit 4 až 5 hrstí tohoto listí ve 4 až 5 litrech vody tak dlouho, až je voda hnědá. Přidejte hrst hrubé mořské soli a použijte tímto způsobem:

  1. ponořte do této teplé vody bavlněný ručník a lehce jej vyždímejte. Opakovaně jej přikládejte na příslušné místo tak dlouho, až je kůže úplně červená;
  2. poseďte v teplé koupeli, do níž jste přidali vodu z vyvařených ředkvových listů;
  3. ženy, které mají problémy s pohlavními orgány, by měly v takové lázni zůstat sedět déle. Voda by jim měla sahat až po pás, vrchní část těla by měla být přikrytá silným ručníkem. V lázni by se mělo sedět tak dlouho, dokud se celé tělo nezahřeje a dokud se žena nezačne potit. Většinou to trvá zhruba 10 minut. Je-li to nutné, můžeme koupel opakovat, a to maximálně po dobu deseti dnů.