Zázvor je jednou z nejznámějších léčivých bylin a po jeho kořenu je stále větší poptávka. Ačkoliv lze zakoupit zázvor v mnoha obchodech, není nic lepšího než si vypěstovat vlastní. Pěstování zázvoru svépomocí je natolik snadné, že to zvládne úplně každý. Zázvor lze pěstovat v interiéru i exteriéru, takže limitován není nikdo.

1. Pro vypěstování vlastního zázvoru je potřeba si zakoupit kořen zázvoru. Kořen kupujte ideálně na farmářských trzích nebo od pěstitele, zázvor z velkoobchodů by mohl být zasažený pesticidy a dalšími chemickými látkami. Vybírejte vždy zdravý kořen se zelenými pupeny (čím více pupenů, tím lépe), pouze u takového kořene je jistota, že se snadno ujme.

1

2. Kořen rozkrojte na několik kusů tak, aby na každém kusu byly zelené pupeny. Díky tomu si můžete vypěstovat hned několik rostlin, ale není to nutné, můžete nechat kořen vcelku. Pokud se rozhodnete kořen rozkrájet, použijte zcela čistý nůž a nekrájejte kořen na menší kusy než 2,5 cm. Největší pravděpodobnost vyklíčení je u kusů s 2 a více pupeny.

2

3. Připravte si asi 20-30 cm vysoký květináč (ideálně plastový) a ten naplňte kvalitní zeminou. Čím kvalitnější zemina, tím rychleji vám zázvor poroste. Míchání zahradní zeminy se stejným množstvím dobře shnilého kompostu by mělo stačit. Pokud budete zázvor pěstovat venku, začněte ideálně v květnu. Zázvor potřebuje pro ideální růst půdu o teplotě 22-25ºC. Pokud ho budete pěstovat v interiéru, tak můžete nezávisle na ročním období. Pamatujte si, že zázvor má rád ideálně polostín nebo stín, na světlo je tedy nenáročný.

3

4. Kořeny umístěte do květináče tak, aby byly pupeny vzhůru. Dbejte na to, aby byla vzdálenost mezi jednotlivými kořeny alespoň 5-10 cm. Pokud budete zázvor vysazovat v řadě na záhonku, dbejte na vzdálenost kořenů cca 20 cm od sebe. V květináči o průměru 14 cm můžete pěstovat 2-3 rostliny.

4

5. Zázvor pravidelně zalévejte a to tak, aby byla půda stále vlhká. Pokud zemina vyschne, tak o rostlinu přijdete, dejte ovšem pozor, abyste nezalévali příliš mnoho, na povrchu by se mohla začít tvořit plíseň.

5

6. Pokud nezačne kořen po několika dnech růst, tak nepanikařte, obvykle to trvá i několik týdnů. Zázvor je tropická rostlina a je běžné, že v domácnosti nebo na záhonku roste pomaleji.

6

7. Nejbližší doba pro sklizeň je 3-4 měsíce po výsadbě. Nejideálnější je po 6-8 měsících, nejlépe v době, kdy začíná stonek rostliny žloutnout.

7

8. Zázvor je vytrvalá rostlina, díky snadnému pěstování ji můžete pěstovat z kořenů stále dokola a vytvořit si tak nekonečný zdroj léčivého kořene. Pamatujte si, že zázvor nedokáže přežít mráz a pokud ho budete pěstovat na záhonku, je ideální ho s příchodem nižších teplot (pod 10°C) zakrýt mulčem.

8