Fytoterapie jako starodávný způsob léčby pomocí bylinek

Fytoterapie je postup, při kterém se k léčbě nebo prevenci zdravotních potíží používají léčiva získaná z rostlin nebo bylin. Ačkoli popularita fytoterapie po celém světě roste, stále je třeba provádět další výzkum, aby bylo možné určit její účinnost a případné vedlejší účinky.

Co je fytoterapie

Fytoterapie je používání rostlin nebo bylin k léčbě zdravotních potíží. Označuje také látky, které pocházejí z rostlin nebo bylin. Léčivé rostliny a byliny jsou formou komplementární medicíny.

Jedná se o terapie, které můžete podstoupit vedle tradiční západní medicíny.

„Fytofarmaka“, „fytomedicína“, rostlinná léčiva a botanické látky jsou další termíny, které se často používají pro léčiva na bázi rostlin nebo bylin. Fytomedikamenty se v USA prodávají volně prodejné jako doplňky stravy.

Jako takové neprošly přísnými vědeckými studiemi účinnosti, bezpečnosti a kvality. V některých jiných zemích, zejména v Evropě, jsou fytomedicíny více regulovány a jsou dostupné na lékařský předpis.

Fytomedikamenty byste nikdy neměli užívat bez předchozí konzultace se svým lékařem.

Co se léčí fytoterapií

Fytoterapie se v minulosti používaly k léčbě široké škály akutních nebo chronických zdravotních potíží. Ty mohou zahrnovat vše od bolesti pohybového aparátu až po ztrátu paměti.

O účinnosti fytoterapie neexistuje mnoho studií. Vědci však zkoumají její rizika a přínosy. Snaží se zjistit, jak by fytomedicína mohla pomoci při prevenci nemocí a zvládání příznaků.

Je také důležité si uvědomit, že fytomedicíny nejsou ve Spojených státech přísně regulovány. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nepovažuje fytomedicíny za léčiva.

Místo toho je FDA považuje za druh potraviny. Neexistují tedy přísné bezpečnostní ani kvalitativní předpisy týkající se dávkování nebo koncentrace složek fytomedicín.

Jak fytoterapie funguje

Fytoterapie mohou ovlivňovat fyziologii vašeho těla různými způsoby. Mnoho studií, které nebyly provedeny na lidech, se snažilo pochopit možné mechanismy, jimiž fytoterapie na lidi působí. Některé mohou ovlivňovat chemii mozku, imunitní systém a chuť k jídlu.

Dalším způsobem, jak mohou fytoterapie působit, je prevence poškození lidských buněk. Toto poškození může vést k závažným onemocněním, jako je rakovina a demence. Vědci zkoumají, jak některé chemické látky v rostlinách, nazývané fytochemikálie, mohou být schopny zpomalit nebo zabránit tomuto poškození.

Praktické příklady fytoterapie

Mezi příklady fytoterapií, které výzkumníci zkoumají, patří:

  • Beta-sitosterol (mikroživina obsažená v rostlinách) může pomoci při kožních problémech, hojení ran a zdraví srdce.
  • Rybí oleje s omega-3 mastnými kyselinami mohou pomoci předcházet kardiovaskulárním onemocněním.
  • Zázvor může pomoci zmírnit příznaky nevolnosti a zvracení, ačkoli probíhá výzkum bezpečnosti zázvoru pro těhotné osoby, které mají ranní nevolnost.
  • Zelený čaj může pomoci v boji proti rakovinným nádorům nebo zlepšit stav sítnice související s cukrovkou. Obě nemoci souvisejí s abnormálním růstem cév. Zelený čaj může také bránit tvorbě nových cév (angiogeneze).
  • Probiotika mohou pomoci zmírnit gastrointestinální příznaky spojené s ulcerózní kolitidou, syndromem dráždivého tračníku (IBS), chronickým průjmem nebo pouchitidou.
  • Sójové výrobky mohou pomáhat snižovat vysokou hladinu cholesterolu.

Jaké jsou formy fytoterapie

Fytomedikamenty mají mnoho různých forem. Můžete je dostat jako tinkturu (koncentrovaný extrakt), pilulku nebo kapsli, kterou spolknete, nebo jako čaj, který vypijete.

Mohou se také dodávat jako masti nebo obklady, které si aplikujete přímo na kůži.

Účinnost fytoterapie

Výzkumné studie o účinnosti fytoterapie mají smíšené výsledky. Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit kvalitu fytomedicíny, včetně:

  • mMnožství chemických látek v rostlině.
  • Způsob sběru a skladování rostliny.
  • Přísady přidané do fytomedicíny.
  • Zpracování rostliny.
  • Druhy a části použitých rostlin.

Rizika spojená s fytoterapií

Fytomedicína může být spojena s riziky. Rostlinné nebo bylinné léky mohou:

  • Být toxické a způsobit onemocnění.
  • Obsahovat nebezpečné látky, jako jsou těžké kovy nebo škodlivé bakterie.
  • zvyšovat riziko některých onemocnění.
  • vzájemně působit s jinými léky a způsobovat nebezpečné vedlejší účinky.
  • Nemají jasné pokyny k dávkování nebo složení.
  • Snižují účinnost jiných léků.
  • Vyvolávat alergie, včetně nebezpečných alergických reakcí, jako je anafylaxe.

Než začnete užívat fytomedikamenty, poraďte se se svým lékařem. Výzkumy ukazují, že mnoho lidí užívá rostlinné doplňky nebo fytomedikamenty a neoznámí to svému poskytovateli zdravotní péče. Je důležité, aby váš ošetřující tým znal všechny léky a doplňky stravy, které užíváte. Pomůže jim to vytvořit bezpečný a účinný léčebný plán.

Zdroj informací: https://onlinelibrary.wiley.com/journal/10991573
Zdroj fotky: pexels.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X