Betablokátory: Jak dobře znáte jedny z nejčastěji předepisovaných léků na kardiovaskulární potíže?

Rozmanitá kardiovaskulární onemocnění patří k nejčastějším zdravotním potížím ve většině rozvinutých zemí. Postihují především starší a střední generaci. Moderní doba naštěstí nabízí nejrůznější možnosti léčby. Mnoho lidí s nimi bojuje pomocí betablokátorů. Co vlastně o tomto často užívaném léku víme?

Co jsou betablokátory?

Betablokátory jsou skupinou léků používaných k blokování účinků stresových hormonů, jako je adrenalin, na srdce. Často se proto předepisují při nepravidelném srdečním rytmu, vysokém krevním tlaku nebo po infarktu. Méně často se používají k léčbě glaukomu, migrény, úzkostných poruch či hypertyreózy.

Podle studie publikované v časopise Cardiology byly první betablokátory syntetizovány v roce 1958, tedy asi deset let po objevu beta-adrenergních receptorů. Betablokátory fungují tak, že blokují beta-adrenergní receptory, čímž zpomalují některé funkce kardiovaskulárního systému. Nejprve byly předepisovány k léčbě anginy pectoris, dnes jsou používány k léčbě celé řady srdečních onemocnění.

Typy betablokátorů a jejich fungování

Vzhledem ke způsobu, jakým v těle působí, se betablokátory nazývají také beta-adrenergní blokátory. Různé typy betablokátorů působí odlišně. Obecně tyto léky zvyšují schopnost srdce relaxovat. Vaše srdce bude při působení betablokátorů bít pomaleji a méně silně. To může pomoci snížit krevní tlak a zmírnit nepravidelný srdeční rytmus. Některé betablokátory působí pouze na samotné srdce, jiné ovlivňují i cévy.

Žena užívající tabletku betablokátoru.
zdroj: unsplash.com

Betablokátory jsou k dispozici v různých přípravcích s různými způsoby podání, včetně perorálního, intravenózního a oftalmologického. Obvykle se užívají jednou nebo dvakrát denně s jídlem a obecně by se měly užívat každý den ve stejnou dobu. Dávkování závisí na důvodu jejich užívání i formě léku. Obecně se například vyšší dávky používají k léčbě vysokého krevního tlaku, zatímco nižší dávky k léčbě úzkosti.

K čemu se betablokátory nejčastěji používají?

Betablokátory se používají ke snížení rychlosti srdečního tepu a snížení krevního tlaku. Dělají to tak, že zabraňují adrenalinu a dalším stresovým hormonům, aby se vázaly na beta receptory v těle. Betablokátory jsou schváleny pro léčbu stavů souvisejících se srdcem:

  • tachykardie
  • vysoký krevní tlak
  • infarkt myokardu
  • městnavé srdeční selhání
  • srdeční arytmie
  • ischemická choroba srdeční
  • disekce aorty

Nežádoucí vedlejší účinky

Stejně jako u většiny dalších léků může být i užívání betablokátorů spojeno s některými nežádoucími účinky, jako je únava, bolest hlavy, zažívací potíže, závratě či studené ruce a nohy. Méně často se mohou vyskytnout také potíže se spánkem, dušnost, snížené libido či deprese. Při výskytu jakýchkoli nežádoucích účinků je samozřejmě vhodné obrátit se na svého ošetřujícího lékaře.

Hypertenze je vždy problém. Je nebezpečnější vysoký tlak systolický nebo diastolický?

Zdroj: healthdigest.com, karger.com, ncbi.nlm.nih.gov, nhsinform.scot, bhf.org.uk

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X