Stejně jako například bazalku či jiné bylinky, můžete i citronovou trávu pěstovat doma za oknem nebo na zahrádce. Jedná se o exotickou rostlinu pocházející z jihovýchodní Asie, ale hodně se pěstuje i v Africe, Americe a Austrálii. Je známa i u nás, kde se správně česky jmenuje voňatka citronová.

Využití v kuchyni

Bez citronové trávy se neobejde zejména indická a thajská kuchyně, nebo je výborná pro přípravu masa a vývarů. Do pokrmů se používají stonky, které lze občas koupit v obchodech se zeleninou, ovšem nevyrovnají se čerstvě utrženým na vlastní zahrádce či v truhlíku za oknem. Stonky seřízněte těsně nad povrchem půdy, až když je rostlina dostatečně silná. Pak je oloupejte a nakrájejte nebo roztlučte. Můžete jimi dochucovat zeleninové saláty, rýži, ryby i drůbež. Společně s kořením jako je kari, koriandr, zázvor nebo chilli dodá především exotickému jídlu jedinečnou chuť.

Léčivé účinky

Voňatka citronová je také výbornou léčivkou, která má antibakteriální účinky. Proto se například odvar z ní doporučuje při nachlazení, bronchitidě, kašli, ale i při trávicích problémech. Používaná je také pro své povzbuzující účinky. Působí pozitivně na činnost mozku, posiluje paměť a pomáhá udržet koncentraci.

Doporučuje se také při depresivních stavech, stresu, psychické únavě a nervových potížích. Kladně také ovlivňuje trávení nebo snižování překyselení žaludku. Významná je také podpora léčby běžných onemocnění, jako je chřipka, horečka, nachlazení, bolesti hlavy, ale rovněž se doporučuje na astma.

Pro většinu těchto případů je nejlepší variantou příprava čaje z citronové trávy. Stonky se zalijí vařící vodou a vznikne světle žlutý nálev výrazně citronové, mírně kořeněné vůně. Citronovou trávu můžete použít i k dochucení ostatních čajů, ať už teplých nebo ledových, ale i různých pokrmů doporučovaných k léčení nachlazení a jiných neduhů. Jedinečná je například kombinace voňatky s česnekem, šalotkou nebo paprikou.

Nezanedbatelný přínos má citronová tráva i při zevním použití. Například je dobrá na příliš mastnou pleť, ale také se doporučuje na různé plísňové choroby nebo revmatické potíže.