Už vás někdy bolelo za krkem? Mohlo to být způsobeno tím, že jste si krk v noci přeleželi nebo jste celý den strávili u stolu. Nejspíše máte špatný postoj těla a z toho vás pak pobolívá krční páteř. Bolest krční páteře však může značit i závažné onemocnění. Kdy se jedná o bolest, která během pár dní odezní a kdy se třeba ji začít řešit?

Špatný postoj, spánek a sedavý styl života

Špatně se vám v noci spalo a neustále jste se převalovali? To se pak není čemu divit, že vás bolí celé tělo. A s ním i krční páteř. Pokud bolestmi krční páteře trpíte a jste si vědomi toho, že bolesti jsou způsobeny špatným spánkem, sedavým způsobem zaměstnání a nebo špatným postojem, začněte krk více procvičovat. Od bolesti a napětí v oblasti krční páteře vám uleví klasické protahovací cviky a například také praktikování jógy.

Víte, že jóga je vhodná úplně pro každého? Vyzkoušejte základní pozice jógy pro začátečníky a zlepšete si kondici i celkovou flexibilitu těla. 

bolest na hrudi
pixabay.com

Bolest hrudníku a srdeční infarkt

Víte, že jedním z prvních znaků počínajícího infarktu myokardu je také bolavý krk? Bolest krční páteře spojená s dušností, pocením, nevolností a bolestí končetin může být příznakem infarktu. V takových případech je na místě okamžitě volat záchranku.

Co je whiplash syndrom

Slyšeli jste již o bolestech krku jako následku nehody? Nejběžnějším poraněním krční páteře je takzvaný whiplash neboli opěrkový syndrom. Dochází k němu při prudkých nárazech, takže například při autonehodě, na horské dráze, při pádu z kola a podobně. 

Toto poranění se může projevovat postupně a ze začátku si ho ani nemusíte uvědomovat. Projevuje se bolestí hlavy, krční páteře, zdvojeným viděním, ztrátou rovnováhy, mravenčením končetin, pískáním v uších a přetrvávající únavou. Jakmile se opěrkový syndrom odhalí, dá se léčit s pomocí fyzioterapeutů.

Co je opěrkový syndrom
pixabay.com

Meningitida a její tělesné symptomy

Dalším onemocněním, mezi jehož příznaky patří také bolest krční páteře, je meningitida. Toto onemocnění je doprovázeno bolestí hlavy a horečkami. Jedná se vlastně o zánět mozkových blan. Existuje několik druhů meningitidy, ale všechny mají stejné příznaky: svalovou únavu, ztuhlou šíji, bolesti hlavy, zmatenost, horečku, přecitlivělost na hlasité zvuky a nevolnost. Pokud těmito příznaky trpíte, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Kdy je potřeba rentgen krční páteře

Bolí vás za krkem a změna sezení, spacích návyků ani běžné cvičení nepomáhají? Pokud trpíte bolestmi krční páteře, ale nemáte jiné příznaky a bolest nemizí ani po týdnu, zajděte za lékařem, který vás může poslat na kontrolní CT vyšetření. Z toho by bylo jasné, zda nedošlo k porušení či narušení obratlů v krční oblasti.

Když přijde na přetrvávající bolesti krční páteře, rozhodně byste je neměli brát na lehkou váhu. Dokáží pěkně znepříjemnit život a pokud se spojí ještě s trvalou bolestí hlavy, nepomůžou vám ani všechny prášky na bolest. Je proto lepší odhalit příčinu bolesti a navštívit praktického lékaře.

Přečtěte si také o bolesti zad v bedrech, která souvisí rovněž se špatným sezením, ale také povolenými svaly středu těla.

masáž krční páteře
pixabay.com

Zdroj: healthline.com