Je tak trošku podobná heřmánku, pěstujeme si ji na zahradě, kde lze obdivovat její krásný květ. Řimbaba obecná nebo také kopretina řimbaba či vratič řimbaba. Pochází z jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie.

Jedná se o rostlinu až jeden metr vysokou, kterou si můžeme vypěstovat, přežije mírné mrazíky, avšak zimu ne, proto je vhodné ji přemístit domů a máte z ní okrasnou květinu. A nejen to, je i léčivá. Má výrazné aroma.

Sbírá se kvetoucí nať

Z řimbaby se pro léčebné potřeby sbírá kvetoucí nať. Nejlépe začátkem května, kdy má bylina v sobě největší podíl silic. Nať sušíme, od řady jiných bylin, na přímém slunci, což obsaženým látkám v nati ještě více pomůže a také ji můžeme využít čerstvou.

Nať obsahuje

Jak už jsme zmínili, tak v nati jsou výrazně zastoupeny silice (pine, bornylacetát), dále pak seskviterpenové laktony, oyrethrin, třísloviny, flavonoidy a další.

Léčebné účinky

Tak především, kdo trpí na migrény, bolesti zad, kloubů, má problémy se střevy, měl by sáhnout po řimbabě. Ta zklidňuje střeva, klouby, je protizánětlivá, tlumí bolest, rozšiřuje cévy, pomáhá při Crohnově nemoci. Zmírňuje bolest při menstruaci, když pijete čaj několik dní před jejím počátkem.

Rovněž pomáhá při regeneraci dělohy po porodu, i při depresích.

Využití řimbaby

Čaj: jednu až dvě lžičky sušených listů řimbaby přelijeme ¼ l vroucí vody. Poté scedíme a pijeme. Chuť je velice nahořklá, ale vydržte to.

Tinktura: čerstvou nať nakrájíme a naplníme s ní světlou láhev asi do jedné pětiny a zalijeme 65 % lihem. Poté 14 dní louhujeme, i na slunci, jen denně protřepeme. Následně pak scedíme. Tinktura se používá častěji než čaj, pozor je silnější.

Mast: čerstvou kvetoucí nať nakrájíme najemno a upěchujeme do ¾ keramického hrnku. Poté rozehřejeme domácí vepřové sádlo nebo zakoupíme v lékárně lanolin, a postupně jím zaléváme nať až po okraj. Až vychladne, vložíme vše na den do ledničky a pak vše znovu rozehřejeme a scedíme přes sítko a následně jednu hodinu za stálého míchání zahříváme při 100 °C. Necháme zcela vychladnout, uložíme do chladničky na 7 dní a pak už mast používáme.

Žvýkání listů: při migréně žvýkáme denně až pět čerstvých listů, které po řádném rozžvýkání spolkneme. Bolest hlavy by měla odeznít.

Upozornění: výtažek z řimbaby v žádném případě nesmí užívat těhotné ženy a lidé s léky na ředění krve. U někoho mohou přijít alergické reakce, je potřeba opatrně vyzkoušet.

 

Sdílejte svým přátelům:

Barbora Brodacká

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)