Ve srovnání s ostatními vitamíny se o vitamínu E příliš nemluví. Přesto však hraje zásadní roli pro správné fungování našeho těla.
Úloha vitaminu E
Hlavní funkcí vitaminu E je zastavit produkci reaktivních forem kyslíku. Ty se tvoří v momentě, kdy se jídlo přeměňuje na energii. Reaktivní formy kyslíku mohou poškodit naše buňky prostřednictvím oxidace. Mohou být také jedním z faktorů, které se podílejí na vzniku kardiovaskulárních chorob a rakoviny.
Vitamin E je účinný antioxidant, který inhibuje tvorbu reaktivních forem kyslíku a redukuje proces oxidace v těle. Podle odborníků je dostatečný přísun vitamínu E prevencí proti mnoha chronickým onemocněním a to právě díky svým antioxidačním vlastnostem. Při výrazném nedostatku tohoto vitamínu je tělo snadno náchylné na infekční choroby, ale i na tvorbu nádorů. Podle průzkumů trpí nedostatkem vitamínu E zejména starší dospělí lidé, kojenci s podvýživou nebo nadváhou, lidé s abnormálním vstřebáváním tuku, lidé konzumující jídlo s nízkým obsahem tuku a lidé s jakýmkoliv typem podvýživy.
1. Oslabená imunita
Vitamin E hraje důležitou roli pro správnou funkci imunitního systému. Nedostatek vitaminu E zpomaluje odezvu imunitního systému na škodlivé látky, které vyvolávají různé choroby. Člověk s nedostatkem vitamínu E je častěji nemocný a léčba nemocí u něj trvá déle.
2. Problémy s rovnováhou
Nedostatek vitamínu E může mít vliv na nervový systém, projeví se to obvykle poklesem motorických dovedností. Dlouhodobá nedostatečná hladina vitaminu E může vést k degeneraci nervů rukou a nohou, zhoršeným reflexům, špatné koordinaci a ztrátě rovnováhy.
3. Problémy se zrakem
Vitamín E pomáhá chránit zrak a zlepšuje makulární degeneraci. Dostatek vitamínu E pomáhá chránit oční buňky před volnými radikály, nedostatek se zase může projevit i zhoršeným viděním.
4. Ztráta svalové hmoty
Svalové buňky mají tendenci se trhat, proto potřebují dostatek správných živin, aby se mohly hojit a regenerovat. Dostatek vitamínu E zajistí, že plazmatická membrána svalových buněk zůstane nepoškozená. Nedostatek vitamínu E může vést k postupnému úbytku svalové hmoty.
5. Svalová slabost
Nedostatek vitamínu E může způsobit nejen úbytek hmoty, ale i svalovou slabost. Mohou za to volné radikály, které ke svalovým buňkám snadno proniknou a poškodí je. Vědci objevili dokonce souvislost mezi vitaminem E a svalovou dystrofií.
6. Kognitivní problémy
Náš mozek je na účinky volných radikálů a oxidačního stresu velmi citlivý. V pokročilém stádiu může nedostatek vitamínu E ovlivnit i základní kognitivní funkce. Lidé s vysokou hladinou vitamínu E často dokazují, že jsou schopni dosáhnout lepšího kognitivního výkonu než lidé, kteří ho mají nedostatek.
7. Zažívací obtíže
Nedostatek vitamínu E může způsobovat i zažívací obtíže, ty však mohou souviset i s nedostatkem dalších vitamínů. Při problémech s trávicím ústrojím lékaři často doporučují vyšší dávky vitamínu E. Pokud jste sami zaznamenali potíže s trávením, zajistěte si dostatečný přísun tohoto vitamínu a sledujte, jestli se váš stav zlepšuje.
8. Problémy s pokožkou a vypadáváním vlasů
Některé kožní membrány jsou velmi náchylné vůči poškození volnými radikály, zvláště lipidy našich kožních buněk. Kožní lipidy jsou náchylné k vnitřnímu i vnějšímu poškození, zejména vystavením UV záření a znečišťujících látek. Jakožto antioxidant rozpustný v tucích, je vitamin E velmi účinný v boji proti případnému poškození kožních lipidů. Dostatečný příjem dokáže zajistit zdravější pokožku i vlasy.
Nejvýznamnější zdroje vitamínu E
Zdroje vitamínu E nemusíte hledat dlouho, mnoho potravin ho obsahuje více než dost.
Níže si představíme potraviny, které mají vitamínu E nejvíce:
- ořechy
- zelená zelenina
- avokádo
- chřest
- sladké brambory
Ačkoliv jsou pro tělo nejzdravější přírodní zdroje vitamínu E, v případě jeho nedostatku ho můžete zakoupit i v každé lékárně ve formě tablet.