Snad nikdo si nepřeje mít v domácnosti škůdce. Jejich přítomnost představuje problém, který je potřeba řešit, neboť škodí našemu domu, ale i našemu zdraví.

Likvidace škůdců je často velmi obtížná a většina lidí se uchyluje k nákupu chemických prostředků, které obsahují velké množství nebezpečných látek jedovatých jak pro škůdce, tak i pro nás. Ještě než se k takovému kroku uchýlíte, měli byste vědět, že existuje mnoho přírodních prostředků, které jsou na odpuzení škůdců účinné a nijak neohrozí vaše zdraví.

1. Mátové lístky

mátové lístkyLístky máty je vhodné rozdrtit a rozmístit na strategická místa kolem domu. Jejich aromatická vůně dokáže zastavit mnoho škůdců. Můžete s nimi posypat dokonce i kolébku se svým dítětem. Obstarejte si sušené lístky máty a umístěte je i do šatníku mezi oblečení a pod matraci. Kromě odpuzování celé řady škůdců se postarají i o příjemnou vůni.

2. Levandule, eukalyptus a rozmarýn

Pokud máte hrůzu ze štěnic, obstarejte si levandulový, eukalyptový nebo rozmarýnový olej. Štěnice ho nesnáší. Přidejte několik kapek oleje do šálku vody a směs nalijte do rozprašovače. Rozprašovač dobře protřepejte a směs nastříkejte kolem místa, kde budete spát.

3. Peprmintový olej

Nejen mátové lístky, ale i mátový olej je hrůzným odpuzovačem pro hmyz. S mátovým olejem odradíte zejména pavouky, kterých by se ráda zbavila většina lidí. Stejně jako v předchozím bodě, i tentokrát smíchejte pár kapek oleje v šálku vody a dejte ho do rozprašovače. Směs v domě aplikujte a budete mít od pavouků pokoj.

4. Jedlá soda

Jedlá soda má skvělé vysoušecí vlastnosti, dokáže absorbovat vodu z mnoha škůdců a tím je zahubit. Postup je jednoduchý, aplikujte jedlou sodu všude, kde se škůdci vyskytují a po několika dnech ji vyluxujte. Postup opakujte několikrát.

5. Silikagel

Silikagel, nebo také silica gel, se umísťuje k celé řadě výrobků, aby absorboval vlhkost. Obvykle ho najdete v malém bílém sáčku ve formě malých průhledných kuliček. Podobně jako soda, tak i silikagel působí na škůdce jako účinné dehydratační činidlo. Ideální je rozmístit ho v místnosti, kam chodíte spát.

silikagel

6. Ocet

Podobně jako u olejů, i ocet stačí smíchat s vodou a pomocí rozprašovače ho aplikovat po domě. Jedinou nevýhodou octu je jeho zápach, ale ten časem zmizí.

7. Kajenský pepř

Ideální je nasypat kajenský pepř na všech strategických místech v domácnosti, zejména tam, kudy hmyz do domu vstupuje. Místa s kajenským pepřem se hmyz neodváží překročit, je tedy ideální prevencí, když ještě hmyz nemáte v domácnosti.

8. Vysavač

Jednoduché řešení, pokud máte v domácnosti škůdce, vysávejte tak často, jak to jen jde. Luxujte i matrace, záclony nebo přehozy. Kromě samotných škůdců odstraníte často i drobky a zbytky jídla, kterým se někteří škůdci živí.

Upřímně doufáme, že vám tyto rady pomohou a stanou se pro vás přírodní možností, jak se škůdců zbavit.