Zázvor se řadí mezi nejzdravější a nejchutnější koření na světě. Je doslova nasycený důležitými živinami a bioaktivními látkami s výrazným vlivem na náš organismus. Samotná rostlina pochází z Číny a je příbuzná a kurkumou. V tradiční medicíně se používá v mnoha formách již tisíce let.

Kořeny zázvoruVyužívá se od medicíny až po kořenění jídel a kosmetiku. Jeho jedinečná vůně a chuť pochází z jeho přírodních olejů, nejvýznamnější je gingerol. Zázvor se od nepaměti využívá na pomoc se špatným trávením, ke snížení nevolnosti, proti chřipce a nachlazení.

U zázvoru využíváme oddenek, často ho najdeme pouze pod názvem kořen zázvoru nebo jen zázvor. Zde jsme si dokonce uvedli, jak zázvor pěstovat. Zázvor lze využívat čerstvý, sušený, ve formě prášku i oleje, ale také čerstvý. Pro jeho správné využitíje dobré znát všechny jeho zdravotní výhody

Hlavní zdravotní výhody zázvoru:

1. Protizánětlivé a antioxidační účinky

Obsahuje bioaktivní látku gingerol, která má silné protizánětlivé a antioxidační účinky.

2. Zázvor proti nevolnosti

Léčí všechny druhy nevolnosti, používá se při nevolnostech na moři, nevolnostech a zvracení po operacích, ale i u pacientů s rakovinou, kteří podstupují chemoterapii. Vhodný je také pro těhotné ženy trpící nevolností

3. Snižuje bolesti svalů

Zázvor snižuje bolesti svalů a celkovou bolestivost těla. Pro znatelné účinky je vhodné konzumovat 2 gramy zázvoru po dobu 11 dnů. Vhodný je na bolest svalů po těžké námaze (např. z tréninku nebo práce).

4. Pomáhá při artróze

Protizánětlivé účinky mohou pomoci s osteoartrózou. Artróza je běžný zdravotní problém, který zahrnuje degeneraci kloubů v těle, což vede k příznakům, jako jsou bolesti kloubů a ztuhlost. Zázvor dokáže v tomto ohledu pomoci a podle některých studií se jeho účinnost zvyšuje, pokud se použije místně v kombinaci se skořicí a sezamovým olejem.

5. Anti-diabetické vlastnosti

Zázvor má anti-diabetické vlastnosti, dokáže snižovat hladinu cukru v krvi a také snižovat riziko srdečních onemocnění.

6. Léčí chronické zažívací potíže

Chronická porucha trávení (dyspepsie) je charakterizována jako opakující se bolest a nepohodlí v horní části břicha. Předpokládá se, že opožděné vyprazdňování žaludku je hlavní hnací silou trávení. Bylo prokázáno, že zázvor urychluje vyprazdňování žaludku u lidí, kteří těmito problémy trpí. Vyprazdňování žaludku dokáže podle odborníků urychlit až o 50%.

7. Zázvor snižuje menstruační bolesti

Menstruační bolest (dysmenorea) se objevuje nejčastěji v průběhu menstruačního cyklu ženy. Jedno z tradičních použití zázvoru je právě při menstruačních bolestech.

8. Snižuje hladinu špatného cholesterolu

Vysoká hladina špatného cholesterolu je spojena se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění. Pravidelné užívání zázvoru může vést k výraznému snížení hladiny LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi.

9. Prevence proti rakovině

Zázvor obsahuje látku, která může pomoci předejít rakovině. Rakovina je velmi závažné onemocnění, které se vyznačuje nekontrolovaným růstem abnormálních buněk. Extrakt ze zázvoru obsahuje substanci 6-gingerol, která snižuje riziko rakoviny tlustého střeva. Je ovšem důležité konzumovat zázvor v surovém stavu. Ačkoliv to ještě není mnohými studiemi potvrzeno, velké množství odborníků se shoduje, že zázvor napomáhá prevenci proti rakovině slinivky, rakoviny prsu a rakoviny vaječníků.

10. Zlepšuje mozkové funkce a chrání proti Alzheimerově chorobě

Oxidační stres a chronické záněty mohou urychlit proces stárnutí. Patří také mezi klíčové faktory pro vznik Alzheimerovy choroby a úbytek kognitivních funkcí v souvislosti s věkem. Některé studie na zvířatech ukazují, že antioxidanty a bioaktivní sloučeniny v zázvoru dokáží inhibovat zánětlivé reakce, které se vyskytují v mozku. Podle další provedené studie (tentokrát na lidech), ve které podstoupilo testování 60 žen, bylo prokázáno, že má zázvor pozitivní vliv na pracovní paměť a chrání před poklesem mozkových funkcí ve stáří

11. Antibakteriální vlastnosti

Zázvor skvěle hubí bakterie. Jak již bylo poznamenáno na začátku, zázvor skvěle pomáhá v boji proti infekcím. Obsažený gingerol inhibuje širokou škálu bakterií, které jsou spojeny se záněty v celém těle.

Tip pro vás – Vytvořte si zázvorový obklad

Zázvorový obklad podporuje krevní oběh a oběh tělesných tekutin, odstraňuje návaly krve.

Postup:

Dejte nastrouhaný zázvor do sáčku z tenké, lehké látky (mušelínu). Ponořte sáček do hrnce s vodou, která se vařila, ale kterou jste před tím vypnuli. Nechte louhovat tak dlouho, až voda zežloutne a je cítit zázvorem. Do této teplé až horké vody namočte utěrku nebo ručník, vyždímejte a přikládejte přímo na příslušné místo. Abyste zamezili ztrátám tepla, můžete navrch přiložit suchý ubrousek nebo ručník. Obklad vyměňujte každé 2 až 3 minuty do té doby, než kůže zčervená.