Zjistěte, jakým potravinám se vyhnout, aby naše tělo nepáchlo

Většina z nás je velmi citlivá na to, jak jsme cítit, obzvláště, pokud nás čekají důležité společenské události, rande, setkání s přáteli, pohovory aj. Vůně našeho těla je přímo ovlivněná jídlem, které konzumujeme a mnohdy je třeba maskovat tělesný pach parfémy či kolínskou.

Potraviny produkující zápach ovlivňují nejen tělesný pach, ale i zápach z úst, stejně tak jako způsobují páchnoucí moč a stolici. Existuje jednoduchý způsob, jak nepříjemné pachy odstranit a sice úpravou jídelníčku či omezením konzumace určitých potravin. O některých potravinách je známé, že působí na tělesný pach, ale o některých byste to jistě netušili.

Představíme si seznam potravin, které mají na tělesný zápach největší vliv:

Česnek

Česnek je bylinou, která umí dokonale posílit imunitní systém a přinést celu řadu zdravotních výhod. Stopy česneku však zůstávají v našem dechu patrné až 72 hodin po jeho konzumaci. Zápach česneku lze často cítit i z moči.

Česnek obsahuje allicin, což je sloučenina síry, která se uvolňuje, když česnek rozřízneme nebo rozdrtíme. Allicin se uvolní rychle po konzumaci, což způsobuje, že se bakterie dostanou v krátké době do kontaktu s potem a slinami. To vede k silnému tělesnému zápachu i špatnému dechu. Pokud se při konzumaci česneku obáváte zápachu, nekonzumujte ho v syrové formě. Vždy ho uvařte, dojde ke snížení hladiny methyl-merkaptanu, který způsobuje zápach. Snažte se také vyhnout většímu množství italských nebo čínských jídel, protože ta obvykle obsahují hojně česneku.

Cibule

Stejně jako česnek, i cibule dodává tělu nepříjemný zápach a cítíme ji i z úst. Za zápach jsou zodpovědné sirné sloučeniny, které jsou v ní obsažené. Při konzumaci syrové cibule se zapáchající molekuly dostanou prostřednictvím krevního řečiště až do plic a způsobují nepříjemný zápach z úst. Konzumace syrové cibule dokáže ovlivnit náš dech i na několik hodin, proto se vyhněte její nadměrné konzumaci.

Červené maso

Lidé, kteří často konzumují červené maso, se častěji setkávají s tělesným zápachem. Je to hlavně tím, že červené maso cestuje trávicím traktem velmi dlouhou dobu a v průběhu celého procesu trávení začíná hnít. To se projeví i na zápachu z úst. Jediným způsobem, jak se zápachu vyhnout, je vyřadit červené maso z jídelníčku. Studie z žurnálu Chemical Senses z roku 2006 prokázala, že například vegetariáni téměř netrpí problémy s tělesným zápachem.

Chřest

Chřest je další potravinou, která může ovlivnit váš tělesný pach. Obsahuje thioestery a methanthiol, tedy sloučeniny síry, které se odbourávají do páchnoucích chemických složek. Ovlivňují následně i zápach moči. Různé studie zjistily, že u každého má chřest jiné účinky, je to dáno tím, že se u různých lidí liší jejich trávicí enzymy a zatímco u někoho způsobuje chřest nepříjemný sirný zápach, u jiných lidí se neprojeví. Pokud hledáte „voňavou“ náhradu za chřest, je jí například paprika.

Brukvovitá zelenina

I když má vysoký obsah draslíku a antioxidantů, tak může způsobit nepříjemný odér našeho těla. Jde zejména o brokolici, zelí, růžičkovou kapustu a květák. Tato zelenina obsahuje chemické látky obsahující síru, která zesiluje tělesný zápach hlavně skrze pocení a to hlavně během jejího trávení a po něm. Jelikož je tato zelenina neuvěřitelně zdravá, nemusíte ji zcela vyloučit, stačí omezit její příjem a vařit ji výhradně v lehce osolené vodě.

Alkohol

Při občasném užití nemá alkohol na tělesný pach skoro žádný vliv, ale při jeho nadbytku ho začne tělo vylučovat přes kožní póry ve formě potu. Tělo pak může být cítit například po pivě či víně, to samé platí i o dechu. Jedinou radou je vyčkat, dokud alkohol z těla zcela nezmizí, to lze urychlit zvýšeným příjmem tekutin, nejlépe vody.

Doplňky s rybím olejem

Doplňky s rybím olejem jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které hojně prospívají našemu zdraví. Jejich protizánětlivé vlastnosti jsou zvláště prospěšné pro naše srdce.

Na druhou stranu, většina doplňků s rybím olejem obsahuje nečistoty, které jsou u ryb zodpovědné za jejich specifický zápach. Kapsle s rybím olejem mohou navíc rychle žluknout. Kromě zápachu může častá konzumace způsobit i nežádoucí účinky jako říhání, nevolnost a zvýšené množství žaludečních šťáv. Většina kapslí s rybím olejem je dnes už naštěstí entericky potažena, takže se rozpouští až ve střevech a ne v žaludku.

Pískavice

Na tělesný pach má vliv také pískavice řecké seno, zejména na zápach moči. Týká se to zejména konzumace většího množství listů či semen. Rada je zde jednoduchá a sice omezit její konzumaci.

Káva

Stejně jako alkohol, i káva má močopudné účinky a může způsobit zápach moči. Největší vliv má však na pokožku, jelikož aktivuje potní žlázy, které se o tělesný zápach postarají. Káva je navíc vysoce kyselá a vysušuje ústa, což samo o sobě přispívá ke špatnému dechu. Při časté konzumaci kávy často stoupá počet bakterií v ústech a špatný dech může být následně dlouhodobou záležitostí. Ideální radou je omezit pití kávy a vyměnit ji za bylinné čaje, ty dokáží často také povzbudit a postarat se o svěží dech.

Kmín

Kmín je silné koření, které může při časté konzumaci způsobit rozšíření pórů a vyšší tělesný zápach. Kromě kmínu má na tělesný pach vliv i kari. Jelikož se tato koření používají do pokrmů velmi často, stačí omezit jejich používání.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X