Vodilka je pro nás velká neznámá

Vodilka kanadská patří mezi oblíbené léčivky v Severní Americe. Už od pradávna ji pro její léčitelské schopnosti využívali tamní indiáni. Nachází se tam především v lesích, u nás se nevyskytuje a v našem lidovém lékařství se prakticky nepoužívá. Přesto je rostlina velmi zajímavá.

Sbírá se…

U vodilky se pro účely léčení sbírá kořen, který má mnoho menších a do sebe zapletených kořínků a méně pak listy. Kořeny se vykopávají na podzim v září a v říjnu a u rostliny, která je čtyři až pět let stará.

Vodilka obsahuje

Účinnou látkou vodilky kanadské je alkaloid hydrastin a berberin. Jedná se o žlutý prášek, svými účinky podobný námelu.

Léčebné účinky

Vodilka má velmi dobré účinky při žaludečních potížích, zánětech v ústní dutině, snižuje krevní tlak, posiluje imunitní systém, upravuje menstruační cyklus. Rovněž pomáhá od tzv. těžkých nohou a při proleženinách, zlepšuje nervový systém a kvalitu spánku.

Nejvíce se se však využívá v ženském lékařství a porodnictví. Alkaloidy ve vodilce totiž podporují stahy děložního svalstva při porodu.

Působí hojivě a protizánětlivě, proto je vodilka vhodná k léčbě hemeroidů, vředů, oparů a jiných kožních onemocnění, jako jsou ekzémy, svědivé vyrážky či lupénka.

 

 

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X