Šáchor jedlý: Potravina, která se dávala faraonům na jejich poslední cestu

Není zatím zcela jasné, odkud šáchor pochází. Jedni tvrdí, že jeho vlastí je severní Afrika, jiní se domnívají, že pochází ze Středomoří. Faktem ale je, že tato rostlina byla velice ceněna již ve starém Egyptě, kde ji dávali faraonům do hrobu jako potravu na cestu.

Známé je také označení zemní mandle, čufa nebo gomi. Podrobně je šáchor popisován i ve středověkých evropských bylinářských knihách. Kvůli agresivnímu šíření je tato rostlina občas považována za plevel, a to i v odborné literatuře. Ceněné jsou na ni zejména malé hnědé olejnaté hlízy, které se na podzim objevují na kořenech šáchoru.

Co hlízy obsahují

Lehce stravitelné bílkoviny, mnoho minerálů jako draslík, vápník, hořčík a sodík a také stopových prvků jako železo, měď, zinek, mangan a fosfor. Zemní mandle sestávají z 25% z tuku, 30% uhlohydrátu v podobě škrobu a ze 7% z bílkovin. Jsou velice výživné a podporují trávení. Mají pozitivní vliv na žaludek a střeva, protože obsahují velké množství vlákniny, což snižuje riziko vzniku rakoviny střev. Vláknina také zahání pocit hladu, takže pomáhá při hubnutí a navíc mají hlízy příjemnou chuť. Cenné jsou zvláště mastné kyseliny, které získáváme v koncentrované podobě v šáchorovém oleji. Ten má podobné složení jako olej olivový.

Použití

Zemní, či zemské mandele mají příjemně nasládlou chuť podobnou mandlím. Jelikož to nejsou ořechy, mohou je konzumovat i děti a dospělí, kteří jsou na ořechy alergičtí. Kromě toho neobsahují ani lepek, takže rozemleté na mouku představují alternativu k ječmeni a navíc je tato mouka bohatá na vlákninu. Hlízky se rovněž rozmačkávají na vločky a přidávají do musli. Pražené, smažené nebo vařené se přidávají do různých pokrmů, kterým dodávají příjemnou ořechovou příchuť. Výborné zdravotní účinky na trávicí soustavu mají hlízky šáchoru, když se zamíchají do jogurtu, kefíru, nebo kyselého mléka.

Význam šáchoru stručně

Stručně lze vyjádřit nejdůležitější přínosy šáchoru pro naše zdraví takto: je bohatý na bílkoviny, cenné mastné kyseliny a vlákninu, obsahuje antioxidanty, posiluje imunitní systém, podporuje trávení a chrání střevní mikroflóru.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X