Pomeranč je nabušený céčkem, nezapomínejte na něj

Asi se nenajde člověk, který by neznal plod pomerančovníku – pomeranč. Přibližně deset metrů vysoký strom, kterému se daří především v subtropech má asi 200 odrůd. Pokud mu vytvoříme příhodné klimatické podmínky, lze pomerančovník vypěstovat i u nás.

Pomeranč obsahuje

Plod pomerančovníku je skrytý většinou ve slupce oranžové barvy, v průměru váží 180 g a obsahuje 70 mg vitamínu C. A nejen ten. Bohatý je rovněž na biotin, kyselinu pantoteovou, listovou, z minerálů obsahuje 50 g vápníku, hořčík, selen, draslík, pektiny a v bílé slupce, která je mezi klasickou slupkou a dužninou pomeranče, je obsažen rutin.

Léčebné účinky

Pomeranč podporuje vitalitu, duševní svěžest, dřeň nadledvin, aktivuje žlázy s vnitřní sekrecí, dokáže zastavit krvácení z dásní a nosu, pomáhá při chronické únavě, čímž se zlepšuje výkon a soustředěnost, posiluje imunitní systém a tvorbu krve, je nápomocný při redukční dietě, má příznivý vliv na růst vlasů, posiluje libido a potenci.

Užití pomeranče

Není nic lepšího než jíst pomeranč bez dalších úprav. Pokud si ho jdete koupit, dbejte na to, aby byl pomeranč pevný a těžký, pokud jsou na něm naměklá místa, neberte ho.

Jestliže pomeranč oloupete, snězte ho a neschovávejte ho na pozdější dobu. Oloupaný pomeranč ztrácí ochranu a působením světla se ztrácí vitamín C.

Pomeranč obsahuje také bioflavonoidy, jež chrání vitamín C před oxidací a zvyšují jeho účinnost až dvacetinásobně. Proto je mnohem zdravější jíst pomeranče včetně dužniny než jen vypít jejich šťávu.

Kůra pomeranče 

Kůra pomeranče obsahuje velké množství hesperidinu, který zvyšuje napětí a pevnost žilní stěny, ale i vlákninu flavonoidy, vitamíny C, B, A, minerály a stopové prvky.

Kůru můžeme buď sušit a následně z ní vařit čaj, nebo ji strouhat a přidávat do jídel a cukrovinek či kandovat.

Upozornění: při zpracování kůry je důležité mít na mysli, že mnozí pěstitelé používají chemický postřik, který se pochopitelně do kůry dostává. Proto je nutné ji velmi důkladně očistit, pořádně omýt v teplé vodě. Ideálním řešením jsou v tomto případě biopomeranče bez chemické postřiku.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X