Léčivá kombucha: Co to je a jak ji vypěstujeme

Pod tímto podivným názvem se skrývá zázračná houba, která má blahodárné účinky na lidské zdraví. O prospěšnosti kombuchy svědčí řada mimořádných výsledků při léčení nejrůznějších onemocnění, včetně těch nejzávažnějších. Údajně byl kombuchou léčen i bývalý americký prezident Ronald Reagan. Lékaři mu na jeho zhoubný nádor aplikovali vedle chemoterapie také kombuchový nápoj. O léčivých účincích kombuchy psal také slavný ruský spisovatel Alexandr Solženicyn.

Co kombucha doopravdy je?

Většinou se označuje jako čajová houba, což je po biologické stránce nesprávné. Spíše se jedná o symbiózu řas, kvasných buněk a jiných mikroorganismů typických pro lišejníky. Tvarem připomíná plochý gumovitý světlehnědý lívanec rosolovité konzistence. Je to houbovitá rosolovitá hmota „žijící“ v oslazeném čaji. Během přirozeného kvasného procesu se vytvářejí biologicky hodnotné látky, které propaguje především čínská medicína. Již po několik staletí lidé pěstují kombuchu v dřevěných, keramických nebo skleněných nádobách, ale nikomu se zatím nepodařilo zjistit její původní prostředí.

Jak si kombuchu vypěstovat doma

Kombucha je nápoj zdraví, který pomáhá při léčbě zažívacích potíží, cukrovky, ale i rakoviny. Kombuchový energetický nápoj si můžete připravit i v domácích podmínkách. Co k tomu potřebujete?

  • 1 kus kombuchové kultury, kterou koupíte v každé zdravé výživě nebo v lékárně
  • 0,3 litru kvasného roztoku buď v tekutém balení, v němž se kombuchová kultura prodává
  • 300 g bílého řepného cukru
  • 3 čajové lžičky kvalitního sypaného černého nebo zeleného čaje
  • 3 litry vody

Uvaříme čaj, který necháme vychladnout do 30°C, pak jej osladíme a přelijeme do zavařovací lahve. Poté vlijeme kvasný roztok a vložíme „houbu“. Hrdlo sklenice překryjeme kouskem čisté látky, stáhneme ji gumičkou a sklenici umístíme na klidné a čisté místo, kam nesvítí slunce, kde se nevaří a nehrozí žádné pachy. Kvašení proběhne během sedmi až deseti dnů, v létě i šesti. Kvalitní nápoj se pozná tak, že je jemně perlivý a má sladkokyselou chuť. Skladovat se může v PET lahvích v lednici a je vhodný pro každého bez omezení věkem ani zdravotním stavem.

Dodržovat hygienu

Kombucha je náchylná na nečistoty a nesnáší kov. Proto je nutné všechny používané nádoby a nástroje vymýt horkou vodou bez saponátů a při manipulaci nebo přelévání hotové kombuchy nikdy nepoužívat naběračku nebo lžíci.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X