Bylinky našich babiček

Člověk samotný se stává tvůrcem svého zdraví a záleží jen na něm, jak k němu bude přistupovat a pečovat o něj. Každý z nás zodpovídá za svá rozhodnutí, je jen na nás, jakou metodu v případě nemoci zvolíme. Pokud se jedná o běžné nachlazení nebo rýmu, nemusíme jít hned k lékaři. Stačí vyzkoušet rady a tipy našich babiček. Ony se totiž velmi dobře vyznaly v bylinkách a moc dobře věděly, že odvar nebo mastička jsou někdy nad všechny léky. Navíc, nemusíte je využívat jen v případě, že už nemoc vypukla, ale i jako její prevenci.

Praktické rady

Nejlepší je, pokud můžete využívat bylinky čerstvé. Obsahují totiž nejvíce léčivých látek, které se jejich zpracováním a sušením ničí a oslabují. Pokud ale tuto možnost nemáte, sáhněte i po sušených. Máte-li tu možnost, pěstujte si vlastní léčivé rostliny, klidně i v paneláku, na parapetu či balkoně v truhlíku. Nikdy je ale neskladujte dlouho, nejpozději po roce byste měli staré zásoby vyhodit a nahradit je novými. Vyvarujte se kombinace bylinek s léky, pokud si nejste jistí, raději se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Musíme si totiž uvědomit, že mohou na každý organismus působit jinak, co někomu pomůže, jinému nemusí. Účinek je lepší v menší koncentraci, vysoké dávky mohou vyvolat spíše nežádoucí a často i protichůdné účinky.

Jak bylinky zpracovávat a uchovávat?

Můžete z nich vyrábět směsi na čaje a odvary, přidávat je jako koření do pokrmů, jejich louhováním vyrábět tinktury či léčivé mastičky. Některé aromatické rostliny můžete umístit třeba do polštáře či do blízkosti postele, zajišťují klidnější spánek. A rostlina levandule slouží jako skvělý odpuzovač molů, můžete ji proto dát do šatny nebo šatní skříně. Bylinky sbírejte na neznečištěném místě, tedy co nejdále od silnic a měst. Ukládejte je do kartonových či skleněných obalů nebo do látkových sáčků.

Proti bolestem, nachlazení i do jídla

  • Majoránka: Používá se nejen do guláše či bramboračky, ale její vývar působí proti revmatismu, čaje zase zmírňují bolesti hlavy.
  • Meduňka: Tato mrazuvzdorná trvalka působí pozitivně při migréně a nespavosti, čerstvé listy zklidňují drobné ranky, odřeniny a štípnutí hmyzem.
  • Tymián: Rostlina podobná naší mateřídoušce, která se hodně využívá ve středomoří, kde je oblíbená pro svou výraznou chuť i vůni. Tymiánový čaj léčí kašel, olej z této rostliny má dezinfekční účinky a doporučuje se při bolestech v krku.
  • Šalvěj: Čaj ze šalvěje pomůže proti rýmě a nachlazení, zklidňuje kašel a působí proti pocení. Navíc tato rostlina odpuzuje hmyz a obklad z rozmačkaných listů pomáhá při štípnutí, například od komára. Lze ji využít i v kuchyni.
  • Měsíček lékařský: Tato rostlina je známá pro své antiseptické, hojivé a protizánětlivé účinky. Lze z něj připravovat nálevy, mastičky, tinkturu i čaje. Původem pochází z Orientu, jedná se o jednoletou rostlinu, která navíc působí na zahrádce či v květináči okrasným dojmem. Své využití našla tato bylina i v kosmetice pro zjemnění a zvláčnění pokožky.

Vlastní apatyka

Svému zdraví prospějete, když budete mít doma alespoň pár druhů bylinek, ať už nasušených v polici nebo živých v truhlíku na okně. Pokud se o jejich pěstování chcete dozvědět víc, pořiďte si nějakou odbornou publikaci, například spisovatel Pierrette Nardo napsal knihu s názvem Bylinky našich babiček, která je nejen krásně ilustrovaná, ale přináší mnoho zajímavých rad a tipů, jak využít i ty nejběžnější byliny, ovoce a zeleninu, nejen pro zdraví, ale i pro krásu nebo zpestření domácí kuchyně. Pokud zrovna nemáte finance na zakoupení sazenic, květináčů a všeho potřebného, zřiďte si kontokorent, což je doplněk poskytovaný bankou k běžnému účtu, který vám dovoluje čerpat z něj finance i nad limit, kterým disponujete. Krátkodobá půjčka je vhodná pro všechny věkové kategorie, navíc půjčky bez potvrzení příjmu mohou využívat i studenti.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
  1. I kdyz vychazime z tradice a moudrosti nasich babicek, prizpusobili jsme prispevky potrebam moderni zeny (nebo muze). Nevadi, pokud si bylinky pestujete jen v truhliku na balkone nebo je pouzivate ve forme eterickych oleju.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X