AED defibrilátor pomáhá při rychlé záchraně životů

Automatické externí defibrilátory se nacházejí ve veřejném prostoru a dokáže je použít i úplný laik. Defibrilátory jsou známé široká veřejnost především z filmů a seriálů z lékařského prostředí. Vypadají jako velmi jednoduše použitelné přístroje. Ve skutečnosti to ale není jenom o tom zařízení nabít, přiložit elektrody na hrudník a pustit do oživovaného elektrický proud. Chce to řadu zkušeností a speciální výcvik.

V nemocnicích nebo ve vozech rychlé záchranné služby se proto používají většinou manuální defibrilátory. Lékař nebo záchranář může přístroj nastavovat podle aktuální situace a podle nejrůznějších specifik oživovaného člověka. Jak přístroj nastavit, to se odborníci učí na výukových defibrilátorech, které vypadají jako ty opravdové, ale na defibrilaci je použít nelze.

Včasná defibrilace zachraňuje životy

První použitelný přístroj na defibrilaci srdečních komor vznikl v roce 1932, v roce 1947 byla provedena první interní defibrilace během operace a následně v roce 1956 první externí defibrilace. V dnešní době už je defibrilace běžnou součástí při záchraně lidského života v případě zástavy srdce.

Defibrilátor je velmi šikovným zařízením, které zachraňuje lidské životy. Bohužel ne vždy se záchranka dostane k člověku, kterému přestalo bít srdce, včas. Přitom, pokud se defibrilátor použije do jedné minuty od zástavy srdce, je šance na záchranu člověka až 90%. Pokud se defibrilátor použije až po deseti minutách, šance na záchranu lidského života se snižuje jenom na pět procent.

AED by měly být vždy po ruce

Problémem ale je, že se záchranná služba většinou k postiženému tak rychle nedostane. I když je v České republice dobrý systém rychlé záchranné služby, někdy přijede až za více jak deset minut. Proto už v roce 1990 začaly být zaváděny do praxe různé programy, které podporují rychlý přístroj veřejnosti k defibrilátorům. Pokud je třeba vykonat defibrilaci, může ji díky automatizovaných externím defibrilátorům (AED) provést i laik.

AED jsou menší defibrilační přístroje, které by měly být rozmístěny na veřejných místech, jako jsou školy, sportoviště, letiště, veřejné instituce a další. V případě nešťastné události by vás na čísle 155 měli informovat, kde se nejbližší přístroj nachází. Jejich mapu si můžete také zkontrolovat například na webu záchranka.cz.

Použití AED je jednoduché – automatické. Díky hlasovým příkazům by měl člověk vědět, co má dělat. Bohužel v České republice není široká veřejnost s existencí AED blíže obeznámena a většinou ani neví, kde je hledat.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X